Politika Top Zahraničné

Trump sa nečakane rozprával s exviceprezidentom Alom Gorom

NEW YORK – Novozvolený americký prezident Donald Trump sa v pondelok prekvapujúco stretol s bývalým viceprezidentom USA a ekologickým aktivistom Alom Gorom. Schôdzka sa podľa amerických médií uskutočnila v mrakodrape Trump Tower New Yorku.

Demokratický politik síce následne predstúpil krátko pred novinárov, obmedzil sa však iba na všeobecné konštatovania.

Gore povedal, že rozhovor bol „veľmi zaujímavý” a s Trumpom sa „úprimne usilovali nájsť spoločnú reč”. Na otázku o čom spolu hovorili, odpovedal, že ich dialóg bude pokračovať.

Gore varoval pred zvolením Trumpa

Trump často spochybňoval existenciu globálneho otepľovania spôsobeného človekom a v predvolebnej kampani sľúbil odstúpenie USA od klimatickej dohody z Paríža. Koncom novembra však v rozhovore pre denník New York Times povedal, že existuje nejaká „malá” súvislosť medzi zmenou klímy a vplyvom človeka.

Gore varoval pred zvolením Trumpa, ktorý podľa neho uvrhne svet do „klimatickej katastrofy”. V roku 2000 kandidoval v prezidentských voľbách, ale tesne ho porazil republikán George W. Bush.

Oscarom ocenený dokument

Po tomto neúspechu sa začal naplno venovať ochrane klímy. Jeho dokumentárny film Nepríjemná pravda z roku 2007 bol ocenený dvoma Oscarmi. V tom istom roku Gore získal spoločne s Medzivládnou komisiou pre klimatickú zmenu (IPCC) Nobelovu cenu za mier.

V pondelok sa Gore krátko stretol aj s Trumpovou 35-ročnou dcérou Ivankou. Podľa webu Politico.com sa aj ona mieni upísať boju proti klimatickej zmene a chce z neho urobiť svoju prioritu.

Foto: SITA