Zahraničné Spoločnosť Top

Nebude to meteroit ani výbuch sopky. Evolučný biológ varuje: Ľudstvo vymrie do 100 rokov

Zatiaľ, čo mnoho ľudí hladuje, obrovské množstvá potravín končia v odpade. (TASR/AP)

BRATISLAVA – V dlhej histórii Zeme už vyhynulo mnoho živočíšnych druhov. Boli to napríklad dinosaury, mamuty, tasmánske tigre alebo dront nelietavý. Uznávaný vedec teraz varuje, že podobný osud by mohol do sto rokov postihnúť aj ľudstvo. Ako k tomu prišiel?

 

Približne 99,9 percenta živočíšnych druhov, ktoré voľakedy na našej planéte žili, už vyhynulo. Už čoskoro sa môže tento zoznam rozrásť o ďalšie tvory – ľudí a to už do sto rokov.

Na vine nemusí byť ani výbuch sopky, dokonca ani pád obrovského meteroitu, ale človek sám. Píše to evolučný biológ z Austrálskej národnej univerzity Frank Fenner,  vo svojom článku uverejnenom vo vedeckom časopise “Phys Org”. 

V nasledujúcich desaťročiach sa podľa Fennera na Zemi odohrajú dramatické zmeny, ktoré spôsobia veľké problémy. Jednou z príčin je stále narastajúca priepasť medzi bohatými a chudobnými, ako informoval aj “The Economist”. V USA je podiel ľudí považovaných za chudobných už 15 percent. V rozvojových krajinách je toto číslo omnoho väčšie, píše “The Guardian”. Mnoho ľudí nemá peniaze ani možnosť nakŕmiť seba a svoju rodinu. 

Počet hladujúcich je už teraz na dramatickej úrovni a v budúcnosti sa bude naďalej zvyšovať. A to aj napriek tomu, že obrovské množstvá potravín skončia v odpade a počet obéznych ľudí stále rastie. Oba fenomény sa žiaľ navzájom nevylučujú.

Slonom hrozí úplne vyhynutie. (TASR/AP)

Hrozbou je aj zmena klímy

Nie len hlad a obezitou spôsobené choroby vedú k mnohým úmrtiam. Prispieva k ním aj klíma. Vzhľadom na rastúce teploty a stále menej zrážok, rieky a jazerá čoraz viac vysychajú. Stále viac ľudí sa preto sťahuje k pobrežným oblastiam, ktoré budú čoskoro preľudnené.

Opakované suchá spôsobujú, že sa úroda plodín zmenšuje a tak bude klesať aj dostupnosť potravín. Voda by sa mohla stať luxusnou komoditou aj v priemyselných krajinách. Ale nie len ľudia budú trpieť rastúcimi teplotami a čoraz zriedkavejšími zrážkami. Ako tvrdí “The Guardian”, bude už v roku 2050 10 percent živočíšnych a rastlinných druhov vyhynutých a to vrátane slonov a nosorožcov.

Aj tomuto majestátnemu zvieraťu hrozí vyhynutie. (TASR/AP)

Nadmerný rybolov bude mať ďalekosiahle dôsledky

Ako Frank Fenner píše, toto nie je ani zďaleka všetko, čo nám hrozí. Predpokladá, že ľudstvo vymrie do 100 rokov. Odlesňovanie a rozširujúca sa infraštruktúra berie zvieratám a rastlinám priestor pre život. To bude viesť k čoraz menšiemu množstvu potravín pre ľudí. “Nedostatok potravín bude v budúcnosti príčinou mnohých vojen,” tvrdí Fenner.

Okrem iného, je za to zodpovedný aj nadmerný rybolov – problém, ktorý sa v nasledujúcich rokoch nezlepší, píše “Telegraph”. Už v roku 2050 – ako sa predpokladá, už nebude existovať žiadny komerčný rybolov. A pritom sú na rybu ako potravinu odkázané tri miliardy ľudí.

Či a kedy sa táto hrozivá predpoveď splní, nie je zatiaľ jasné. Je však jasné, že je najvyšší čas niečo zmeniť. Aj keď ani pre jeden problém nexistuje optimálne riešenie, každý môže prispieť svojou časťou. Zahŕňa to napríklad vyhýbanie sa plastu, obmedzenia konzumácie mäsa a rýb alebo aj rozumné zaobchádzanie so spotrebným tovarom.