Domáce GPlus Spoločnosť Top

Nebezpečný nosový sprej sťahujú z pultov lekární. Skontrolujte aj ten svoj

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Známy nosový sprej proti nádche, ktorý má doma takmer každý, sťahujú z lekární. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyzýva pacientov, aby sprej okamžite vysadili a skontrolovali svoje domáce lekárničky. Lekárnik ale hovorí o zbytočnej panike.

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval o riziku používania nosového spreja Olynth HA 0,1%. Sprej je určený pre dospelých a deti od 7 rokov. Používa sa na zmiernenie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, nadmernej tvorbe hlienu či pri alergickej nádche. Uvoľňuje tiež hlien pri zápale prínosových dutín a pri zápale sluchovej trubice spojenej s nádchou.

Niektoré spreje značky Olynth HA 0,1% totiž môžu obsahovať zárodky mikróbov, ktoré môžu spôsobiť zhoršenie dýchania či zápal dutín. Lekárnik však upozorňuje, že ide len o ojedinelé prípady, u ktorých sa môžu objaviť tieto príznaky. ,,V nose už teraz máme veľa mikróbov. To o čom informuje ŠÚKL sú len ojedinelé prípady, ktoré sa môžu objaviť u jedného pacienta z tisíc,” povedal pre Glob.sk lekárnik. Štátny ústav však upozorňuje na isté riziko. ,,Ak by však pacient liek s takouto nekvalitou užíval, môže to spôsobiť v závislosti od typu kontaminácie zníženú účinnosť až neúčinnosť lieku, s tým spojené zhoršenie ochorenia, prípadne sekundárne pridružené ľahšie infekcie,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Liek s rizikovou šaržou F144450A a F144460A už stiahli z distribučných spoločností a lekárni. ,,Z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti pacienta sa sťahujú všetky šarže  lieku vyrobené od 1. októbra 2018. Ohrození sú najmä pacienti s poškodenou funkciou imunitného systému a citliví jedinci,” informoval ŠÚKL na svojej stránke. Zatiaľ však nie je evidovaný ani jeden prípad, u ktorého sa by sa negatívne účinky nosového spreja prejavili.

Našli ste doma sprej s rizikovou šaržou?

Pokiaľ ste skontrolovali svoju domácu lekárničku a našli ste Olynth HA 0,1% s rizikovou šaržou, okamžite ho prestaňte užívať. Takýto sprej môžete vrátiť späť do lekárne aj napriek tomu, ak ide o použité balenie. Liek vám vymenia za rovnaký, len inej šarže, alebo vám bude poskytnutá kompenzácia vo výške 5 eur. Môžete tak spraviť do 30. apríla.

Ak ste náhodou tento nekvalitný sprej používali a o jeho negatívnych účinkoch ste nevedeli v čas, lekára by ste mali navštíviť až vtedy, ak by sa príznaky menili a nepoľavovali. ,,Pacienti užívajú tento liek na krátkodobé potlačenie sprievodných príznakov infekčnej nádchy, predovšetkým zdurenia sliznice, sťaženého dýchania a výtoku. K lekárovi by mali ísť, ak príznaky nepoľavujú a ak sa výtok z nosa zmení na hnisavý, alebo ak sa pridruží horúčka alebo iné, nové znaky ochorenia,” doplnila hovorkyňa ŠÚKL.

Správnu šaržu si môžete skontrolovať na vrchnej časti papierovej krabičky nosového spreju. Zdroj: archív