Domáce Spoločnosť

Nebezpečná kozmetika môže byť aj na Slovensku. Pozor na detský krém a voňavky

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva upozornil na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Českej republike a vo Švédsku. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Detský krém značky URIAGE od francúzskeho výrobcu Laboratoires Dermatologique d’Uriage ako aj parfumovaných vodách Blue a VERSALES značky CHAT D’OR od poľského výrobcu FPH Joanna obsahujú látku butylparaben, ktorá sa nesmie používať v nezmývateľných kozmetických výrobkoch. V parfumovaných vodách Ciao Babe značky Street Looks od čínskeho výrobcu COSCENTRA a Victory značky LUCA BOSSI od výrobcu Source of Beauty Cosmetics z Číny zistili prítomnosť viacerých chemických látok, ktoré neboli uvedené v zozname zložiek.

Prítomnosť takýchto látok zistili aj v toaletnej vode LUXURE TEMPTATION od poľského výrobcu EXPRES, dezodorante Crystal značky Bi•es z Poľska, v toaletnej vode ROYAL COBRA, značky Shirley May zo Spojených arabských emirátov a v parfumovanej vode VANDAN z Číny. „Analýzou bolo zistené, že v týchto výrobkoch sa nachádzajú látky v koncentráciách, ktoré si vyžadujú, aby ich prítomnosť bola vyznačená na obale,“ uviedol RAPEX. V nemeckej farbe na tetovanie Terracotta značky Goldeneye Coloressense zistili prítomnosť aeróbnych mezofilných baktérií