Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE V divadelnej popradskej kulise ubolené víťazstvo slovenských hokejistov s Bieloruskom

Slovenskí hokejisti v súboji s Bieloruskom na Kaufland cupe v Poprade. Zdroj TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Zatiaľ to bolo veľké zúfalstvo, skúšanie systémom pokus – omyl a nahováranie si, že je to iba príprava, skúšanie hráčov a systému. No výsledky a herný prejav na Nemeckom a Švajčiarskom pohári postavili slovenskú hokejovú reprezentáciu do pozoru.

Dvakrát posledné miesto proti súperom, ktorí na rozdiel od nás postavili tímy, z ktorých sa na majstrovstvá sveta dostane možno tak tretina hráčov. To slovenská reprezentácia bola a je na tom presne naopak. Hráči z KHL možno, z NHL iba ak motyka vystrelí a do play-off Slováci nepostúpia, alebo ich mužstvá vypadnú hneď v prvých kolách. Inak nás čaká opäť klasika. Nižšie zámorské súťaže, naša a česká liga. Niet prečo vyskakovať a myslieť si, že máme v talóne ďalších 15 až 20 top hokejistov.

Teraz je pred našou reprezentáciou domáci Kaufland cup a súperi druhého rangu – Bielorusko a olympionici Ruska. Opäť vysoké ambície, sebavedomie. Veď byť opäť posledný, to by už bola nielen poriadna hanba, ale aj dôvod na hokejovú mobilizáciu. To by sa už ťažko vysvetľovalo a obhajovalo. Trénerovi Craigovi Ramsaymu z pôvodnej nominácie vypadlo šesť hráčov, ktorí sa ospravedlnili zo zdravotných dôvodov. Duel s Bielorusmi bol preto plný otáznikov a očakávania. Pred rokom sme s nimi ešte na Slovakia cupe vyhrali 2:1 po nájazdoch, no na šampionáte 2018 prehrali 4:7. Čakal nás neobľúbený a nepríjemný súper. Ako všetci z ruskej hokejovej školy.

V prvej tretine zaujali a dominovali tri veci. Poloprázdne tribúny, ako keby v Poprade nehrala slovenská reprezentácia, ale nejaký regionálny výber starých pánov. Navyše, na tribúnach bolo ticho ako na domovej schôdzi. Anti-atmosféra ako vyšitá. Ďalšími mínusmi boli naše staré dobré hokejové starosti. Stále nevieme hrať presilovky, stále sme nedisciplinovaní – hrať tri oslabenia za tretinu je poriadny luxus a stále máme problémy s efektívnou streľbou a dôrazom v útočnom pásme. Dali sme síce expresný gól už po 60. sekundách, no potom už nebolo čo hodnotiť. Viac striel mali Bielorusi – a aj viac šancí. K tomu treba prirátať množstvo našich nepresných prihrávok, rozháranú a kostrbatú hru či málo útočnú aktivitu obrancov. To je iba dôsledok základných faktov. Tretí turnaj, tretíkrát iný káder – potom ťažko čakať súhru, kombinácie a kontrolu zápasu.

Slovenskí hokejisti v súboji s Bieloruskom na Kaufland cupe v Poprade. Zdroj” TASR / Oliver Ondráš

V druhej tretine to bolo iné tak do desiatej minúty, maximálne do druhého slovenského gólu, ale potom sme sa opäť uložili na zimný spánok. Hra úplne stratila koncept. Nahradilo ho bezmyšlienkovité korčuľovanie hore dole, chaotické kombinácie a jalová streľba. No a zásadný rozdiel bol opäť v presilovkách. My sme našu hrali akoby za trest a dostať sa aspoň do útočnej tretiny bol problém. Na druhej strane Bielorusi tú svoju zakončili už po tridsiatich sekundách, keď sme v tretine pripomínali statické kuželky. Následne tretí inkasovaný gól v rozmedzí pol minúty už iba zvýraznil náš herný útlm a bezradnosť. Jednoducho my nedokáže v tempe odohrať celú tretinu, hluchých minút máme oveľa viac a to je alfa a omega našich problémov.

Ospalé a uspávacie tempo pokračovalo aj v záverečnom dejstve, ktoré sme odštartovali hrôzostrašnou presilovkou. Bolo to iba povinné rozkorčuľovanie po 15-minútovom prestávkovom posedení v šatni. Jednu z najdôležitejších herných činnosti v dnešnom hokeji hráme ako na začiatku minulého storočia, čo je na hlboké zamyslenie pánov na striedačke, ako aj v čestnej lóži. Niekto v ťažko pozerateľnom stretnutí musel zaradiť vyšší prevodový stupeň, ak nemala zaspať hŕstka divákov na tribúnach. Našťastie to boli Slováci, Haščák vyrovnal – po zmätkoch pred Kulbakovom dal Marcinko náš štvrtý gól a tak sme utrpeli ťažko upotené víťazstvo. Snáď nám pomôže do ďalších zápasov pred majstrovstvami sveta…

Vladimír Országh (asistent trénera): “Sme radi, že sme zvíťazili. Bol to veľmi vyrovnaný zápas, Bolo to o jednom góle, možno aj trochu šťastnom, ale to k hokeju patrí. Mali sme fázy, keď sme hrali dobre, ale tiež sme strácali veľa pukov na modrej čiare. Nakoniec sme v tretej tretine dali dva góly a dotlačili to tam. Mali sme aj hluché fázy v zápase, ktorých sa budeme musieť ďalej vyvarovať. Dnes zahrali niektorí hráči lepšie, ale dôležité je to, že sme vyhrali ako tím, potešili ľudí a môžeme hrať o víťazstvo na Kaufland Cupe.”

Slovensko – Bielorusko 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)

Góly: 1. Sukeľ (Marcinko, Zuzin), 33. Krištof (Zigo, Haščák), 51. Haščák (Štajnoch), 54. Marcinko – 16. Pavlovič (Demkov), 36. Martynov (Demkov), 37. Bogolejša (Kodola, Drozd) Rozhodovali: Korba, Orolin – Šoltés, Stanzel, vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1723divákov.

Slovensko: Košarišťan – Čerešňák, Graňák, Mart. Chovan, Gernát, Štajnoch, Rosandič, Ďaloga, Koch – Haščák, Krištof, Mich. Chovan – Zuzin, Marcinko, J. Sukeľ – Rapáč, Kollár, Pospíšil – Paulovič, Zigo, Lamper

Bielorusko: Kulbakov – Boholeiša, Znacharenko, Ščiočin, Antonov, Tarlecky, Hotovec, Jerjomenko, Nohačov – Štefanovič, Kodola, Bujnicky – Martynov, Koviršin, Demkov – Kogalev, Kitarov, Pavlovič – A. Maljavko, Drozd, S. Majlavko