Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Pažravosť a arogancia futbalových agentov. Peniaze sú u nich stále na prvom mieste

Futbal a šport je v hlbokej recesii, trh s prestupmi hráčov je zastavený. FOTO TASR - AP

BRATISLAVA – Svet športu sa zastavil. Na televíznych obrazovkách dominujú záznamy všetkého možného druhu, doba ľadová nastala na všetkých kontinentoch. Športovci, kluby, zväzy, federácie iba počítajú straty a snažia sa prežiť. Doslova a do písmena.

To, čo bolo pred pár týždňami úplne samozrejmé, je dnes utópia, sci-fi. Nikto nebol pripravený na podobný likvidačný scenár, no ukazuje sa, že nie všetci majú na vec rovnaký názor. Stále totiž platí, pričom nič na tom nezmení ani pandémia koronavírusu, že peniaze sú vždy na prvom mieste. Najmä vo futbale, kde sa točia miliardy dolárov a kde sa špirála výdavkov a príjmov roztočila do nezastaviteľného tornáda. Najmä pri prestupoch hráčov, kde sa trh doslova zbláznil a začali sa platiť abnormálne sumy za futbalistov, ktoré nemajú logiku, zmysel, efekt ani budúcnosť. Zaplatiť za futbalistu 50, 100, 200 miliónov eur je totálna šialenosť.

Keď v roku 2013 Real Madrid prelomil mýtickú hranicu a za Garetha Balea zaplatil viac ako 100 miliónov, začali sa dostihy bez cieľa, ruleta bez víťaza, ktorá zdevastovala futbalové prostredie. Paul Pogba, Kylian Mbappé, Neymar, Philippe Coutinho, Cristiano Ronaldo, Antoine Griezmann, Eden Hazard, Joao Felix… Tí všetci majú za svojim menom deväťmiestne sumy. Profit z podobných transferov majú všetci – kluby, hráči a ich manažéri, pre ktorých je to zlatá baňa. Nuž a to je práve ten problém. Oni o svoje stotisícové až miliónové príjmy nechcú prísť. Dokonca sú tak arogantní, drzí a “nenažratí”, že ešte aj dnes chcú svoje peniaze za každú cenu. To, že majú na vyplatenie provízií nárok, podľa zmluvy, dohody je jedna vec. Druhá je slušnosť, rešpekt, pokora, pochopenie aktuálnej situácie a to nielen v športe. Aj keď v tom nie sú všetci a plošne.

Svetový aj domáci šport je v hlbokej recesii. FOTO TASR – AP

Čerstvý príklad máme z Britských ostrovov, kde kluby anglickej futbalovej Premier League čelia hrozbe hromadnej žaloby od hráčskych agentov. Tí sa totiž dožadujú poplatkov v celkovej výške 300 miliónov libier, ktoré im kluby v tejto sezóne zatiaľ nevyplatili v súvislosti s prerušením súťaže z dôvodu pandémie koronavírusu. Podľa Daily Mail niekoľko klubov pozastavilo platby za minulý mesiac, na čo reagovali agentúry tým, že inštruovali svojich právnikov, aby pripravili hromadnú žalobu. Hoci viacerí agenti sú ochotní vzdať sa financií, ktoré im v súčasnej situácii dlhujú menšie kluby bojujúce o holú existenciu, väčšina z nich nemá takýto prístup smerom ku klubom z najvyššej anglickej súťaže. Normálna psychiatria, veď Premier League bude skôr či neskôr pokračovať a zmluvy takisto. Len je otázne, či pri podobnom prístupe a s rovnakými pravidlami.

Kluby Premier League vyplatili agentom od februára 2018 do januára 2019 rekordnú sumu. FOTO TASR – AP

Anglické kluby majú napriek neistote súvisiacej zo straty príjmov z televíznych práv v klubových kasách nemalé rezervy. V trojstranných zmluvách medzi klubmi, hráčmi a agentmi nie sú podľa Daily Mail žiadne klauzuly ohľadom poplatkov v nepredvídateľnej situácii, akú priniesla súčasná kríza spôsobená koronavírusom. Kluby Premier League vyplatili agentom od februára 2018 do januára 2019 rekordnú súhrnnú čiastku 260,6 milióna libier, čo je vyše polovica z celosvetovej sumy 500 miliónov libier. Celoročne by mala táto suma presiahnuť v Anglicku 300 miliónov. V minulej sezóne najviac minul na poplatky agentom FC Liverpool – 42,8 milióna libier, za ním nasledujú FC Chelsea (26,8) a Manchester City (24,1). Asi je to pre nich stále málo.

Šport (predovšetkým futbal) už nikdy nebude taký, ako pred pandémiou.. FOTO TASR – AP

Štandardne si agenti pýtajú za hráča päť percent z prestupovej sumy, každá zmluva je však osobitá. Napríklad svetoznámy agent Mino Raiola zinkasoval za prestup Paula Pogbu z Juventusu Turín do Manchestru United v roku 2016 41 miliónov libier. Anglickú Premier League z dôvodu šírenia sa koronavírusu najprv prerušili do 3. apríla, neskôr predĺžili toto opatrenie minimálne do 30. apríla. Vedenie anglickej Futbalovej asociácie (FA) zároveň zrušilo pravidlo, na základe ktorého sa liga musí dohrať do 1. júna. Právne to agentom asi prejde, ale možno aj nie. No etické hľadisko či morálka sú opäť úplne mimo. Treba si ale uvedomiť, že šport (futbal predovšetkým) už nikdy nebude taký, ako pred pandémiou. Ani peniaze, ktoré tam potečú.

Škrtať sa bude vo veľkom a investície či sponzorské peniaze už nebudú ani zďaleka také, ako pred rokom 2019. Každý si rozmyslí nezmyselne, rozšafne a častokrát iba z pocitu dôležitosti, alebo prehnanej veľkorysosti dávať desiatky miliónov tam, kde stačia iba milióny. Veľmi presne to definoval bývalý prezident Bayernu Mníchov Uli Hoeness: “Súčasná situácia je pre všetkých veľkou hrozbou, ale je tu aj šanca na celkové smerovanie futbalu. Trh si všetko upraví sám, ale sumy presahujúce sto miliónov eur za prestupy sa v najbližších rokoch neobjavia. Sumy za hráčov klesnú a v ďalších rokoch sa na súčasnú úroveň nedostanú. Plošne to zasiahne všetky krajiny a predpokladám, že sa zrodí nový futbalový svet.”

Aký to zásadný rozdiel medzi postojom a názormi hráčskych agentov a najlepším svetovým futbalistom Lionelom Messim. On a jeho spoluhráči z FC Barcelona totiž spravili málo vídané gesto, ktoré iba dokumentuje Messiho veľkosť, nadhľad a ľudskosť. “Počas trvania núdzového stavu sa vzdávame 70 % našich platov, zároveň pomôžeme klubu, aby bol v tejto ťažkej a náročnej dobe schopní vyplácať svojim zamestnancom 100 percent. Od začiatku sme chápali výnimočnosť situácie a boli sme všetci pre zníženie našich platov. Boli a sme vždy tí prví, ktorí klubu pomohli všetkým, o čo nás požiadali. Veľakrát to bol aj z našej iniciatívy,” povedal Messi na sociálnych sieťach.

 

Mohlo by vás zaujímať