Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Nová dimenzia svetovej cyklistiky má meno Pogačar. Éra Petra Sagana sa ešte nekončí

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati časovky Tour de France 2020. Zdroj: Twitter / petersagan.com

BRATISLAVA – Olympiáda, majstrovstvá sveta vo futbale, Tour de France. To sú najväčšie, najsledovanejšie a najpopulárnejšie športové podujatia planéty. Aj preto je pochopiteľné, že práve po skončení 107. ročníka cyklistického sviatku na francúzskych cestách sú titulné strany svetových médií preplnené komentármi analýzami či rozhovormi na všetky možné témy.

 

Po skončení aktuálneho ročníka je to ešte príznačnejšie a obsiahlejšie. Dôvodom je triumf Tadeja Pogačara a jeho trojtýždňové dobrodružstvo na Tour. Tých superlatívov na slovinského mladíka je neuveriteľné množstvo a to je iba začiatok. 21-ročný rodák z Komendy si dal nielen štýlový, originálny a mimoriadny darček k svojím včerajším narodeninám, ale prepísal tiež históriu Tour de France. Odštartoval totiž novú éru svetovej cyklistiky. 

“Je to neuveriteľné, je šialené, že som víťaz Tour de France. I keby som prišiel druhý alebo nižšie v celkovom poradí, aj tak by bolo pekné byť tu. Toto je ale úplný vrchol, nedokážem to opísať slovami. Dnes to bol veľmi špeciálny deň s mojim tímovými kolegami. Konečne som mal čas sa s nimi na bicykli porozprávať. Po iné dni sme naplno pretekali. Myslím si, že mi dnes gratulovali všetci pretekári z pelotónu. Tento šport je úžasný,” povedal Pogačar.

Mimochodom, je absolútne neskutočné, že Slovinsko, ktoré má 2 milióny obyvateľov, obsadilo v Paríži prvé dve miesta. Pogačarov triumf je však nielen zaslúžený, ale aj dominantný. Veď jazdec tímu SAE vyhral tri etapy, získal biely, bodkovaný aj žltý dres a všetko takmer sám. Podpora jeho tímu totiž nebola ani 10 percent oproti Rogličovi a tímu Jumbo – Visma. Bol však v každom dôležitom úniku, diktoval tempo, taktiku a hlavne nikdy nebol alibistom, ktorý by sa iba viezol za inými. Vždy bol lídrom pelotónu.

Ak o Tour rozhodujú nohy a kondícia, tak u Pogačara je rozhodujúcim elementom hlava. Nič ho nerozhodilo, nikdy sa nevzdal, z ničoho nemal strach a obavy. Veď po siedmej etape mal na Rogliča stratu jednej minúty a 30 sekúnd, no nič to pre neho neznamenalo. Ak Rogliča a spol. niečo zlomilo, potom je to Pogačarova povaha, psychika a hlava. Predviedol priam profesorskú ukážku sebavedomia, vnútornej sily a vlastných schopností. Ak bude Pogačar pokračovať v rovnakom trende aj naďalej, bude mať svetová cyklistika druhého Eddyho Merckxa. Bez preháňania.

Pogačar dominuje na rovine, v kopcoch, je excelentný v časovkách a keď bohatí šejkovia kúpia k nemu do tímu ešte ďalších elitných cyklistov, budeme mať o zábavu postarané. Navyše súčasná generácia mladých cyklistov je extrémne silná a široká. Remco Evenepoel, Mathieu van de Poel, Woout van Aert, Egan Bernal, Marc Hirschi, Enric Mas alebo Tadej Pogačar. Čo meno to pojem a už dnes všetko osobnosti svetovej cyklistiky.

Aj preto bolo skvelé sledovať, čo sa odohrávalo počas troch týždňov na Tour de France. Výborné bolo už len to, že sa podujatie vôbec uskutočnilo. A treba zdôrazniť, že ako posledné z veľkých športových akcií tohto roka. Svetová cyklistika tak prežila klinickú smrť a naznačila, akým spôsobom sa pri perfektnej organizácii dajú pripravovať nielen športové akcie.

Peter Sagan prvýkrát nevyhral bodovaciu súťaž, keď prišiel do cieľa v Paríži. Za víťazným Samom Bennettom zaostal o 96 bodov, čo je rozdiel, akým on sám v minulosti likvidoval súperov. Tridsaťročný Žilinčan ovládol bodovaciu súťaž sedemkrát (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019), v roku 2017 ho diskvalifikovali po súboji s Markom Cavendsihom.

Ani tento rok sa nevyhol trestu, keď ho kontakte s van Aertom v 11. etape preradili z druhého na posledné miesto v skupine s rovnakým časom a prišiel o 43 bodov, čo bol rozhodujúci moment v súťaži o zelený dres. “Myslím si, že trest v 11. etape ovplyvnil vo veľkej miere boj o zelený dres. Je lepšie brániť ho ako útočiť, ak by som mal náskok ja, tak by to bolo úplne inak. Ale pre výhru v bodovacej súťaži sme spravili všetko a preto nemám čo ľutovať,” povedal Sagan v Paríži.

Aj keď to úplne nebol “starý a dobrý” Sagan, stále je to extratrieda a jeden z najlepších cyklistov planéty. Má skvelý výber miesta, takticky je aj naďalej výnimočným cyklistom, dokáže ísť do úniku, vie sa presadiť aj v kopcovitom teréne a v záverečných špurtoch má takisto svoju silu aj kvalitu. Veď na Tour bol sedemkrát v prvej desiatke. Skončil dvakrát tretí, štvrtý a piaty, raz bol deviaty. Nuž a v inkriminovanej 11. etape došpurtoval druhý, no diskvalifikovali ho. Oproti minulým rokom mal aj silnú tímovú podporu, keď sa pre neho obetovali aj ašpiranti na celkovú klasifikáciu. Ale nestačilo to.

Na Saganovi bolo totiž vidno, že po nútenej prestávke a neskoršom termíne Tour nebol úplne vo forme. Chýbali mu jarné klasiky a nebol dokonale “vyjazdený.” Kondične bol v pohode, len mu chýbala väčšia akcelerácia, rýchlosť aj sila. Ako sám povedal, urobil pre úspech všetko, no Bennett bol lepší. “Som v pohode. Mám menej povinností, nemusím ísť na pódium. Veľa ľudí si myslí, že určité veci sú samozrejmosť. Nie je to tak. O všetko treba bojovať,” vyjadril sa Sagan po Tour.

Otázne iba je, či druhé miesto v bodovačke a žiadny etapový vavrín postačia šéfom Bory, aby so Saganom predĺžili zmluvu. Tá mu končí v roku 2021. Sagan špekulácie a mediálne kombinácie zmietol zo stola. “Som s Ralphom Denkom (športový riaditeľ tímu, pozn. red.) každý deň a neviem, že by sa malo niečo meniť.” Sagan je totiž stále pojem a v pelotóne má obrovský rešpekt. Ak ste totiž trojnásobný majster sveta a sedemkrát vyhráte zelený dres na Tour de France, potom ste v každej etape pod kontrolou. Navyše, pre Boru je aj nenahraditeľným reklamným a marketingovým bonusom.

Chuť si môže slovenský šampión napraviť na Giro d’Italia, ktoré štartujú už 3. októbra. Je preto vylúčený jeho štart na majstrovstvách sveta v Imole od 24. do 27. septembra. “Medzi Tour a Girom je trinásť dní. Myslím si, že mám nejakú kondíciu, čo som tento rok natrénoval a teraz ide skôr o to, aby som sa zregeneroval po mentálnej stránke. Tieto trojtýždňové preteky sú o každodennom psychickom vypätí. Na Giro treba prísť so silami, aby mal človek chuť bojovať. Treba zregenerovať, netreba ani veľmi trénovať a chcem si užiť pár dní so synom,” vysvetlil aktuálnu situáciu Sagan.

V Taliansku Sagan začínal s profesionálnou cyklistikou, roky tu býval, trénoval a trénuje, má tam množstvo priateľov a Giro bolo vždy jeho snom. Na štarte budú síce špurtérske esá ako Fernando Gavíria, Dylan Groenewegen, Arnaud Demáre, John Degenkolb a možno aj jeho tímový kolega z Bory Pascal Acekermann. Sagan bude mať na Apeninskom polostrove premiéru a preto aj o motiváciu navyše vyhrať bodovaciu súťaž. Odpisovať preto 30-ročného Žilinčana za “iba” druhé miesto v bodovačke na Tour de France by bolo chybou a omylom. Éra Petra Sagana totiž ešte nekončí.