Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Konečne alebo zbytočne? Futbalová liga na Slovensku dostala zelenú

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Nič iné sa ani nečakalo. Najvyššia futbalová súťaž na Slovensku dostala zelenú a liga sa môže veselo dohrať. Ale tých otáznikov na čo je to dobré, pre koho a prečo, je stále milión.

 

Argumentácia, že hrať sa bude aj v okolitých krajinách, že nás konkurencia predbehne, že budeme mať v európskych pohároch manko – mimochodom bavíme sa o v prvých predkolách – že kluby budú ekonomicky krvácať a atď…, to je predsa všeobecne známy fakt, ktorý je tu roky. Nič nové pod slnkom. Kvalitatívne sa totiž slovenská liga nezmení, stále bude iba priemerným futbalovým produktom. Ani finančne to nebude pre kluby žiadne terno. Ak si totiž niekto myslí, že televízie sa budú teraz trhať a vysielať jeden zápas za druhým od rána do večera a ešte budú chcieť za to platiť desiatky či stovky tisíc eur, tak je naivný romantik, nevie o čom hovorí alebo iba účelovo zahmlieva.

 

Zdroj: TASR

Lokálne, v regiónoch bude možno sledovanosť o pár desatín percenta vyššia ako obyčajne, ale iba pri pár vybraných stretnutiach. Slovenský ligový futbal nie už dlhé roky žiadna Bundesliga, Premier league ale ani česká prvá liga. Aj preto si za jednu sezónu všetky prvoligové mužstvá u nás rozdelia za televízne práva niečo viac ako 500-tisíc eur, čo je na na jeden tím približne 40-tisíc eur. Pre porovnanie v Česku je to približne 5,5 milióna eur, takže žiadny extra biznis to na Slovensku nie je. O iných ligách sa radšej ani nebavme… Tých v priemere chýbajúcich 2000 divákov na zápase nebude na pár týždňov či mesiacov až takým problémom, to si futbalisti zbytočne nahovárajú. Problémom však bude, ak efekt dokončenia sezóny na konci dňa vyhodnotíme ako horší a neefektívnejší v porovnaní s tým, keby sa celá sezóna odpískala a skončila.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

No radšej menej ako nič, aspoň si futbalisti odskúšajú nové podmienky a budú pre ostatné športy testovacím produktom. Chlieb a hry platilo už v Starom Ríme a platí to aj dnes. Nech sa už diskutuje aj o niečom inom ako o reštrikciách, karanténe, obmedzeniach či politike. Nech sa šport vráti tam kam patrí – na štadióny, do hál, telocviční – no bez zbytočných medových motúzikov, fráz, klišé a prispôsobovania si faktov či argumentov.

Len aby mali všetky mužstvá a hráči záujem, chuť a motiváciu dohrať sezónu v štandardnom režime, nie iba povinnú jazdu. Ambície Slovana sú známe, jasné a ľahko definovateľné, ale aby tomu bolo tak aj v Trenčíne, Nitre, Seredi, Michalovciach, v Senici či v FK Pohronie. Robiť niečo spontánne, alebo nariadením a nasilu je totiž veľký rozdiel – v živote aj vo futbale. Najvyššia slovenská futbalová súťaž sa opäť rozbehne v sobotu 13. júna v skrátenom formáte. Odohrá sa iba päť kôl nadstavbovej časti, všetky zápasy budú bez divákov.

Skupina o titul

ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok
MŠK Žilina – FC Spartak Trnava
FC DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Zemplín Michalovce

Skupina o udržanie sa

AS Trenčín – FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa
FK Senica – ŠKF iClinic Sereď
FC ViOn Zlaté Moravce – FC Nitra

Mohlo by vás zaujímať: