Komentáre a názory Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Futbaloví vagabundi patria do blázinca, nie na štadióny

Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Šport a futbal prináša spolu rôzne kombinácie radosti, smútku, eufórie, sklamania, frustrácie či hnevu. Nezáleží pritom na akej úrovni sa odohráva konkrétny zápas, ani či ide o Ligu majstrov alebo o okresný duel o Bačov črpák. Atmosféru okolo zápasu vždy robia fanúšikovia a tí futbaloví majú tých negatívnych prívlastkov najviac. Vagabundi, chuligáni, grázli, fašisti, zvieratá… stačí si vybrať. Prívlastkov je, čo hrdlo ráči.

 

Bratislava v stredu večer po dlhých rokoch ochutnala ako chutí milionárska Liga majstrov, ale aj besnenie neandertálcov, ktorí majú v hlave iba dve bunky. Na udržanie moču a pitie piva. To čo predviedlo stádo z ohrady vypustených šialencov v centre mesta si zaslúži u každého z nich ústavnú liečbu a klietku v zoologickej záhrade v oddelení. Bola to premyslená, organizovaná a účelová prezentácia násilia, ktorého hlavným motívom a cieľom bolo ničiť, likvidovať, spôsobiť škody, zranenia. Tak ako to naznačil jeden z lídrov tvrdého jadra fanúšikov Levski Sofia, ktorí organizovali bitkárske orgie v uliciach mesta. “Na Slovensko neprídeme v mieri. Bude to deň plný zábavy.”

Bratislava sa v stredu večer premenila na vojnovú zónu. Polícia mala manévre. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Druhou skupinou bola tlupa poľského Cracovia Krakow a Bratislava sa tak premenila na vojnovú zónu, aká tu už roky nebola. 107 zatknutých, 56 obvinených z výtržníctva, desiatky zranených. Zničené budovy, bary, reštaurácie, historická časť mesta. Bilancia ako na ukrajinskom fronte. Škoda každej rany obuškom, ktorá išla v stredu večer vedľa a ktorá minula cieľ. Lebo podobné kreatúry si nič iné ako veľkú palicu a malý dvor ani nezaslúžia. Aký to paradox z MS v hokeji, ktoré boli v Bratislave pred viac ako mesiacom. To iba futbaloví analfabeti oblečení do klubových šálov si myslia, že sú iná rasa a majú iné pravidlá ako „plebs“, ktorých naháňanie lopty nezaujíma.

Futbaloví vagabundi po policajnej akcii na Ventúrskej ulici v Bratislave. Zdroj FB / Polícia SR – Bratislavský kraj

Ale ak by sme mali byť sarkastický a ironický zároveň, potom stredajšie inferno v uliciach Bratislavy bola zo slovenského pohľadu jedinou vzrušujúcou akciou úvodného kola európskych pohárových súťaži. Aj keď nie úplne futbalová, ale súvisiaca s futbalom. Sú v nej namočení bulharskí a poľskí fanúšikovia, súperi našich mužštiev v Európskej lige. Slovenské tímy totiž už klasicky opäť zaujali iba múdrymi rečami pred zápasmi, skvelými analytickými hodnoteniami po nich, predsavzatiami čo v odvetách a s bilanciou, ktorá je biedna, smiešna a úbohá. Dve remízy 1:1 Slovana a Dunajskej Stredy, dve prehry 0:2 Ružomberka a Trnavy. Štyri zápasi, dva body z dvanástioch možných, dva góly… Pritom Slovan, Ružomberok a D.Streda hrali doma a súpermi slovenských klubov neboli žiadne výstavné európske tímy, pri ktorých má fanúšik pocit, že potrebuje defibrilátor na upokojenie. Mužstvá z Čiernej Hory, Bosny, Bulharska a Poľska. Destinácie vhodné na letné dovolenky, plážový futbal, slnečníky a miešané nápoje na pláži. No aj to stačí, aby sme si po štyroch zápasoch pretierali oči po šokovej terepii výkvetu našej ligy.

Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček