Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Divadlo a cirkus okolo futbalovej ligy je zbytočný a smiešny. Sezónu treba ukončiť

Slovenská futbalová liga aj aktuálna sezóna stále nevie či skončí, alebo bude pokračovať. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Veľa kriku pre nič. Aj tak by sa dala parafrázovať súčasná situácia v slovenskom futbale. Od polovice marca je prerušená slovenská liga, ticho je aj na reprezentačnom fóre, no poriadne bujará atmosféra je, naopak, v zákulisí.

 

Hlavnou témou je práve nedokončená sezóna, no názory na jej pokračovanie sú rôzne. Za všetky ponúkame dve vyjadrenia dvoch popredných klubov, ktoré sú ale diametrálne odlišné. „Vnútorne je pre nás už súťažný ročník uzavretý. V rámci slovenskej reality je nemožné riadne ukončiť aktuálnu sezónu a okamžite naskočiť aj do novej. Uvažovať nad spôsobmi ako dohrať súťaž je iracionálne,“ povedal generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček pre Denník Šport. “Navrhovať ukončenie našej najvyššej súťaže je nesprávne zo športového, ekonomického, fanúšikovského hľadiska, z pohľadu záväzkov voči partnerom a sponzorom i vo vzťahu k UEFA, ktorej jednoznačným zámerom je dohratie súťaží. Sme jednoznačne za dohratie sezóny,” uviedol generálny riaditeľ Slovana Bratislava Ivan Kmotrík ml.

 

Fanúšikovia bratislavského Slovana v zápase play-off Európskej ligy s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Nuž a teraz si fanúšik vyber. Ak sa treba jednoznačne vyjadriť bez alibizmu, potom by by bolo normálne súťaž ukončiť a nič nerobiť nasilu, iba z pocitu akejsi vnútornej potreby či masírovania si vlastného ega. Napokon – podobný krok už urobili Holandsko, Belgicko či Francúzsko. A to je iba začiatok. Nie sme Anglicko, Španielsko alebo Nemecko, kde sú permanentne vypredané štadióny, desaťtisíce fanúšikov na tribúnach a do futbalu tečú z reklamných a televíznych práv stovky miliónov eur. Na Slovensku je to iba čistá strata a zbytočne si bude nahovárať, že to potrebuje UEFA, že nás nepustia do európskych pohárov, že príde o veľké peniaze. Nie je to pravda. Slovenská liga a slovenský futbal nič nezíska ani nestratí, ak sa aktuálna sezóna predčasne skončí. Kvalitatívne ani finančne. Napokon, rozhoduje vyššia moc, takže alibi majú všetci – kluby aj futbalový zväz. Naozaj to fanúšikovia prežijú, keď nepôjdu cez víkend na ligu. Spokojní nebudú nikdy všetci, ale tu treba uvažovať hlavou a nie srdcom.

 

Zdroj: TASR / AP

Navyše je tu X-faktor v podobe rizika, že “náhoda je blbec” a niekto z hráčov, funkcionárov alebo členov realizačného tímu bude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Potom pôjdu všetci do karentény a daný klub bude mať ďalšiu 14 a viac dňovú prestávku? Dohrávať sa bude potom, alebo vôbec? Kto potom zoberie na seba zodpovednosť? Asi nikto ako je u nás dobrým zvykom. Futbal chce byť za každú cenu iný, stále si myslí, že je niečo viac, že môže všetko, že má na všetko patent a rozum navyše. No akosi niektorým kompetentným uniká, že nohu z plynu už dali dolu iní hráči na scéne svetového športového biznisu.

Videli sme to v hokejovej NHL, basketbalovej NBA, v tenise, vo formule 1, v golfe, cyklistike, atletike, rugby, ale aj v takom snookri, ktorý by záujmom a financiami schoval slovenský futbal do vrecka. Tu sú v hre iné peniaze, tu sa bavíme o iných stratách. Takže recept, ako nepredlžovať agóniou, je jediný. Odpískať koniec sezóny, určiť mužstvá do európskych pohárov a pripravovať sa od jesene na nový ročník. Titul nebude mať nik, ani nik nevypadne. Nevymýšľať a nekombinovať by malo byť pravidlo číslo jedna. Situácia nie je vhodná na hrdinstvá, ani silné gestá. Na to ešte bude času a priestoru habadej.

Mohlo by vás zaujímať: