Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Brutálny superobrovský slalom plný pádov v Garmisch-Partenkirchene. Vlhová bola opäť v top desiatke

BRATISLAVA  – Po zjazde bol v Garmisch-Partenkirchene na programe superobrovský slalom a Petra Vlhová mala opäť ambície skončiť v elitnej desiatke.

Po sobotňajších pretekoch bola síce mimoriadne optimistická, keď snívala o umiestení v prvej trojke, či dokonca o víťazstve, no 24-ročná Liptáčka by mala zreálniť svoje plány. Sebavedomie je pekná vec, ale tak ďaleko ešte Vlhová nie je. Je milé, že ju tréner aj celý tím masírujú optimizmom, ale všetko chce svoj čas. Dnes Vlhová ešte nie je pripravená jazdiť všetky disciplíny na víťazstvo, či do tretieho miesta. Aj Tina Mazeová, bývala lyžiarka s portfólia trénera Magoniho a celková víťazka Svetového pohára, sa na podobnú úroveň dostala až v závere kariéry a po tridsiatke. Možno o pár rokov, možno aj v budúcej sezóne, by sa to mohlo podariť aj Petre Vlhovej. Ale zatiaľ všetky umiestnenia od piateho po desiate miesto sú pre ňu maximom a zároveň super výsledkom. Mala by sa skôr sústrediť na súboj o druhé miesto v celkovom poradí Svetového pohára, kde jej už Federica Brignoneová odskočila na viac ako 150 bodov.

Slovenská zjazdárka na trati Svetového pohára v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Zdroj: TASR / AP

Pri forme či univerzálnosti talianskej zjazdárky sa dá predpokladať, že Vlhovej manko bude ešte narastať. Brignoneová je totiž excelentná vo všetkých rýchlostných disciplínach a aj v Nemecku bola v super G favoritkou na víťazstvo. Spolu s Rebensburgovou a Suterovou. Vlhová bola rovnako ako pri zjazde opäť v elitnej pätnástke, mala číslo 12, čo jej mohlo pomôcť k poriadnej porcii bodov a umiestneniu v TOP 10. Okrem tlaku na Brignoneovú by tak mohla Vlhová znížiť manko aj na Shiffrinovú, ktorá v Nemecku pre úmrtie otca neštartovala. “Budem sa snažiť zregenerovať a podať v nedeľu lepší výkon. V super-G mám po Bansku ešte vyššie ambície ako v zjazde. Ako v každých pretekoch pôjdem opäť na víťazstvo. Bude dôležité sa skoncentrovať, urobiť dobrú prehliadku trate, keďže pred super-G nie je tréning, ísť naplno a riskovať. Ak budem v top 10, budem spokojná,” povedala pred pretekmi Vlhová.

Organizátori pripravili na super-G mimoriadne tvrdú, agresívnu trať, ktorá bola totálne ľadová – keďže v noci ju polievali vodou – a navyše extrémne technicky náročná. Rýchlosť bola v niektorých úsekoch okolo stovky, čo mnohým lyžiarkam robilo problémy. Doplatila na ňu aj víťazka zjazdu Victoria Rebensburgová, ktorá mala ťažký pád a preteky boli na niekoľko minút prerušené. Našťastie sa to pre nemeckú šampiónku skončilo bez vážnejších následkov. Najlepší čas po úvodnej desiatke mala Corinne Suterová. Švajčiarka odskočila konkurencii o pol sekundy, kým najväčšia konkurentka Vlhovej Talianka Brignoneová bola až štvrtá. Bola to veľká výzva pre slovenskú zjazdárku.

No trať bola veľmi ťažká, v spodnej časti s množstvom nerovností a problém bol vôbec sa čo i len udržať v ideálnom postoji. Riziko pádu bolo veľmi vysoké. Bude Vlhová riskovať, alebo pôjde na istotu? Najmä keď pred ňou mala ďalší hrôzostrašný pád Silvia Goggiaová, ktorú zastavili až ochranné siete. Nič príjemné pre Talianku, ani pre Vlhovú. Koncentrácia pred štartom bola fuč, niekoľko minútové postávanie ju rozhodilo. Bolo to cítiť na každom medzičase, kde na Suterovú strácala, aby v cieli bola šiesta s takmer jeden a pol sekundovou stratou. Super výsledok, no bolo to maximum čo sa dalo v danom momente zvládnuť. Pády Rebensburgovej aj Goggiaovej urobili svoje, mala ich v hlave, ale na rozdiel od nich prežila super G v GaPa bez zranenia. Navyše nestratila veľa bodov na Brignoneovú, keďže napokon skončila deviata, kým Talianka piata.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati super G v GaPa. Zdroj: TASR / AP

“Nemyslela som si, že to bude také ťažké, zvlášť po tom, ako som videla pády Rebensburgovej a Goggiovej. Bolo ťažké sa po nich skoncentrovať. Snažila som sa do toho dať všetko, ale bolo to ťažké, trať bola naozaj hrboľatá a miestami to bolo nebezpečné. Lyže mi vibrovali pri každej bránke. Ale teším sa, že to dopadlo aspoň takto,” povedala Vlhová.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Garmisch-Partenkirchen

Super G: 1. Corinne Suterová (Švaj.) 1:19,46 min, 2. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 0,43 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,70, 4. Tiffany Gauthierová (Fr.) +0,71, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,90, 6. Stephanie Venierová (Rak.) +0,93, … 9. Petra Vlhová (SR) +1,41

Celkové poradie: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1080, 3. Petra Vlhová (SR) 891, 4. Marta Bassinová (Tal.) 666, 5. Corinne Suterová (Švaj.) 617, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 563

Poradie v hodnotení super G: 1. Corinne Suterová (Švaj.) 300, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 261, 3. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 206, … 21. Petra Vlhová (SR) 69