Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Blamáž na slovenský spôsob. Futbalisti Slovana sa strápnili v predkole Ligy majstrov

Zo zápasu prvého predkola Ligy majstrov Slovan Bratislava - Sutjeska Nikšič. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Európske poháre každú sezónu presne charakterizujú v akom stave je slovenský klubový futbal. Už niekoľko rokov totiž účinkovanie našich mužstiev v pohároch končí skôr ako dozrejú marhule. Sem tam sporadicky síce niekto prežije letné prázdniny a dostane sa do skupinovej fázy Ligy majstrov či Európskej ligy, ale to je rovnako sporadické ako sneh na Sahare.

 

Veľké očakávania boli a sú tento rok na strane bratislavského Slovana, ktorý po suverénnej jazde ovládol ligu a chcel vystrkovať rožky aj na medzinárodnej úrovni.  Nielen kozmopolitným zložením mužstva, ale najmä výkonmi a výsledkami. Naša liga je totiž pre Slovan iba povinnou jazdou ako sa dostať do pohárovej Európy. Bez ďalšej pridanej hodnoty. Po úvodnom zápase prvého predkola Ligy majstrov proti čiernohorskému šampiónovi Sutjeska Nikšič to zatiaľ vyzerá na zlý vtip, blamáž, vytriezvenie či na priveľa nezdravého optimizmu. Mal to byť iba dvojzápas s podtextom rýchlo odohrať, vylepšiť slovenský koeficient a pripraviť sa na cyperskú Nikóziu. Zahrať si v letnom šanzóne proti súperovi, ktorý svojou kvalitou mal byť pre slovenského majstra iba povinným sparingpartnerom. Realita? Remíza 1:1, ťažké depresia z deväťdesiatich minút a nepríjemná, šokujúca facka legionárskemu výkvetu nášho šampióna. Brankár Dominik Greif to pre RTVS povedal úplne presne. “To nie je smola, keď takýto zápas nevieme dohrať bez problémov. Neviem kam sa naháňame, strácame lopty ako mladí chlapci a potom v poslednej sekunde vyrovnajú. Celý rok sa na to chystáme a trénujeme. Nedáme šance, nadrieme sa na jeden gól a potom si na konci prehráme“.

Brankár Slovana Dominik Greif po vyrovnávajúcom góle predkola Ligy majstrov Slovan Bratislava – Sutjeska Nikšič. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

Je teraz nepodstatné či to bolo nervozitou  z prvého súťažného zápasu sezóny, stresu z možného neúspechu či z tlaku majiteľov na trénerov a hráčov na vysnívanú skupinovú fázu milionárskej Ligy majstrov. Podobné duely musia totiž slovanisti zvládnuť suverénnym spôsobom, dominantne, s ťažkým prehľadom. S prstom v nose. Tu každé ale smrdí ťažkým alibizmom. Najmä ak proti ním stojí podobný tuctový tím akým bola Sutjeska Nikšič. Slovan sa jednoducho nemôže  blamovať výkonom, po ktorom sa zdalo, akoby sa hráči a tréneri stretli po dovolenkách v šatni až prvý krát pred zápasom. Remíza 1:1 je v každom prípade pre Slovan trapasom, hanbou a môže Bratislavčanom ešte poriadne skomplikovať život. Nik totiž nevie čo ich čaká o týždeň v Čiernej Hore. Ani po návrate domov. Ak by totiž cez tohto súpera nepostúpili, potom budú tréneri bez práce, Slovan bez Ligy majstrov a obletovaní hráči ako Greif, Moha či Šporar artiklom na predaj. Aj preto bude mať tréner Martin Ševela ďalších sedem nocí veľmi ťažký spánok.