Domáce Politika Prezidentské voľby Top

NAŽIVO ZO ŠTÁBOV U Čaputovej sa radujú, Harabinovi jeho isté víťazstvo nevyšlo

BRATISLAVA – Slováci odvolili. Pre prezidentských kandidátov však deň zďaleka nekončí. Práve naopak. Čakajú ich najhorúcejšie chvíle celej kampane. V spoločnosti svojich najbližších, priateľov, podporovateľov ale aj médií bude trinástka kandidátov čakať na to, čo im dnešný deň priniesol. Do druhého kola môžu postúpiť iba dvaja. Také sú pravidlá. Jedenásť kandidátov tak ostane za dverami prezidentského paláca a boj sa pre nich už dnes v noci definitívne skončí. Redakcia Glob.sk bude pri tých, ktorým prieskumy dávali najväčšie šance, aby sme svojim čitateľom sprostredkovali prvé reakcie aj celkovú atmosféru z volebných štábov. Sledujte s nami.

 

Online zo štábov končí, ďakujeme, že ste tu boli s nami. 

 

Zo štábu Štefana Harabina  1:46 – Harabin bude kandidovať aj o 5 rokov. Povedal to na vyhlásení po prehratých prezidentských voľbách. Tvrdil však, že on vlastne vyhral. Svojim voličom neodporučil ani jedného z víťaznej dvojice kandidátov. Po vyhlásení spolu so zvyškom hostí opustil hotel Apollo.

Zo štábu Zuzany Čaputovej 1:43 – Z volebnej centrály Zuzany Čaputovej pomaly odchádzajú novinári aj niektorí hostia. Veľká časť však stále sleduje televízne debaty a čaká, kedy budú definitívne sčítané všetky hlasy.

Zo štábu Maroša Šefčoviča 1:23 – Hostia Maroša Šefčoviča z volebnej centrály pomaly odchádzajú, rovnako aj novinári.

Zo štábu Štefana Harabina  1:13 – Harabinovi ani 97% hlasov nestačí na to, aby ich okomentoval. Z jeho salónika už takmer všetci odišli. Harabin zatiaľ neprišiel medzi novinárov a to napriek tomu, že to avizoval.

Zo štábu Milana Krajniaka 1:08 – Centrála sa pomaly vyprázdňuje, odchádzajú médiá. Krajniak sa lúči aj so svojimi hosťami. Skonštatoval, že výsledok prijal s pokorou. Do druhého kola voliť pôjde, konkrétne meno ale nepovedal. Na záver ešte rozkrojil tortu. ,,Naposledy som krájal tortu na svadbe,” dodal s úsmevom.

Zdroj: Topky.sk / Vlado Anjel

Zo štábu Maroša Šefčoviča 1:06 – Šefčovič sa poďakoval ľuďom za účasť. “Ráno po spočítaní hlasov začíname odznova. Karty budú rozdané nanovo, všetci začneme z novej štartovacej čiary,” povedal. Podľa jeho slov sa teší na diskusie so Zuzanou Čaputovou, s ktorou postúpil do druhého kola. Voličom ponúka skúsenosti v oblasti zahraničnej politiky a chce budovať silné Slovensko. “Stojíme na križovatke. Rozhodujeme sa, aká krajina Slovensko bude – kam sa chce vyvíjať, aké hodnoty chceme vyznávať a ako naša krajina bude vyzerať o 5,10, alebo 15 rokov. Určite nechcem bojovať proti zlu, ako to je prezentované protistranou. Rozhodne nechcem deliť ľudí na dobrých a zlých, na slušných a neslušných. Chcem byť prezidentom pre všetkých a s ľudskou tvárou,” vysvetlil. Kampaň si chce riadiť sám tak, ako doteraz. V druhom kole sa bude snažiť osloviť všetkých voličov. Rozdiel medzi Šefčovičom a Čaputovou je vyoký, avšak Šefčovič zopakoval, že pre neho všetko začína od znova. 

Zo štábu Zuzany Čaputovej 1:05 – Zuzana Čaputová mala pred malou chvíľou záverečné vyhlásenie k výsledkom prvého kola prezidentských volieb. Na úvod poďakovala voličom, svojej rodine, podporovateľom ale aj svojmu tímu, ktorí s ňou pracoval na kampani. „Táto kampaň je pre mňa veľkou skúsenosťou práve kvôli tomu, že sa mi napĺňa to, s čím som do nej išla, a to nestratiť samú seba,“ povedala. Tiež zagratulovala k postupu do druhého kola Marošovi Šefčovičovi. „Som rada, že obaja nebudeme musieť čeliť extrému,“ uviedla. Nasledujúce dva týždne sa bude uchádzať o dôveru voličov, ktorí po dnešku svojho favorita vo voľbách stratili. „Veľmi si prajem, aby kampaň, ktorá bude teraz dva týždne prebiehať, bola vo férovom duchu,“ vyhlásila.

Zo štábu Štefana Harabina 00:56 – U Harabina je ticho. Kandidát avizoval, že sa vyjadrí, až keď budú spočítané všetky hlasy. Zo salónika, kde sedí spolu so svojimi hosťami postupne odchádzajú ľudia.

Zo štábu Bugára 00:46 – Z centrály strany Most-Híd pomaly odchádzajú novinári, ale aj hostia. Béla Bugár sa uchýlil do spoločnosti svojich pár hostí. 

Zo štábu Bugára 00:35 – Béla Bugár vystúpil pred novinárov po zverejnení prvých neoficiálnych výsledkov.  ,,Nálada v spoločnosti je pre zmenu a to sa odzrkadlilo aj v prvom kole prezidentkých volieb,” vyhlásil Bugár.  Domnieva sa, že časť jeho voličov hlasovala za Čaputovú, aby sa nedostali do druhého kola extrémistickí kandidáti. Nízke výsledky pripisuje aj obavám ľudí, že kvôli funkcii prezidenta by Bugár musel z funkcie predsedu strany Most-Híd odstúpiť. Bugár potvrdil plánované rokovania s Čaputovou.

Zo štábu Milana Krajniaka 0:30  – Na priebežné výsledky reagoval aj kandidát Krajniak. ,,Najskôr by som chcel poďakovať všetkým ľuďom, ktorí prišli voliť, beriem to s pokorou, pretože na rozdiel od tých prieskumov, dnešná noc je nocou pravdy. Vážim si každý hlas. Dúfal som v lepší výsledok, ako sa zatiaľ ukazuje.‘‘ Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár tiež okomentoval priebežné výsledky volieb. ,,Ja som spokojný. Milan Krajniak urobil kus dobrej roboty. Kampaň si oddrel, ani jedného kandidáta nenapádal. Milan si polepšil ako politik. Som presvedčený o tom, že hanbu si neurobil.‘‘

00:25 Prezident Andrej Kiska reaguje na výsledky.

Zo štábu Zuzany Čaputovej 0:15 – Roberta Mistríka tešia priebežné výsledky. „Vidíme, že to dopadlo veľkým víťazstvo Zuzany Čaputovej, k čomu jej gratulujem,“ povedal Mistrík s tým, že je rád, že sa rozhodol ako sa rozhodol a odstúpil v jej prospech. „Myslím si, že už v druhom kole to vyhrá, ale stále to nie je vyhraté,“ povedal. Voličov vyzval, aby išli voliť aj o dva týždne. Tiež povedal, že spájanie demokratických síl nebolo iba prázdnym gestom. Mistrík tiež priznal, že po svojom odstúpení dal svoje plochy na bilbordoch k dispozícii Čaputovej. „Sám som jej túto možnosť ponúkol,“ vyhlásil. Vyjadril sa tiež k svojmu ďalšiemu možnému pôsobeniu v politike. „Ja by som nešpekuloval, aká bude moja politická budúcnosť. Dnes je veľkou hviezdou Zuzana Čaputová,“ povedal. Údajne žiadne ponuky z prostredia politiky nedostal, a to ani od Čaputovej.

Zo štábu Štefana Harabina 0:08 – Harabin si stále nepripúšťa možnosť neúspechu. Vo vyhlásení tvrdil, že sa “nevzdáva v polčase” ale hovoril aj o tom, že voľby sú podľa neho zmanipulované. Ako konkrétne bude svoje podozrenia riešiť nepovedal, dookola opakoval len to, že bude “postupovať podľa práva.”

Zo štábu Zuzany Čaputovej 23:50 – Zuzana Čaputová prvýkrát prehovorila po uzavretí volebných miestností. „Zdá sa mi, že slovenskí voliči si vedia predstaviť človeka, ktorý nie je možno v politike príliš dlho, ale zároveň prináša iný pohľad a iné názory riešenia,“ povedala. „Vyzerá to naozaj optimisticky a veľmi povzbudivo, ale ja som zatiaľ zdržanlivá,“ hovorí. To, že by vyhrala už v prvom kole však označila za možný zázrak. V druhom kole by vedľa seba radšej videla Šefčoviča, ako Harabina. Prehovoriť by mala opäť po sčítaní vyššieho počtu hlasov.

Zo štábu Bugára 23:45 – Minister spravodlivosti Gábor Gál nízke výsledky zhodnotil diplomaticky. ,,Je to o osobnosti, karty zamiešali tí najsilnejší kandidáti,” povedal Gál novinárom. Bližišie to však nekonkretizoval, chce si počkať na oficiálne výsledky. Na druhej strane sa však neobáva, že by tieto výsledky ovplyvnili parlamentné voľby a postavenie strany.

Zo štábu Milana Krajniaka 23:42 – Kandidát sa vyjadril k priebežným výsledkom volieb. ,,S napätím očakávam, ako sa to bude ďalej vyvíjať.”

Zo štábu Štefana Harabina 23:31 – Štefan Harabin novinárov odmieta pustiť do svojho salónika. Na malú chvíľu vyšiel von a vyjadril sa k predbežným výsledkom. Stále vraj chce vyhrať, inú politickú budúcnosť ako v prezidentskom paláci vylučuje. Hoci je podľa predbežných výsledkov až tretí, je pomerne optimistický.

Zo štábu Zuzany Čaputovej 23:23 – Čaputovú podporuje počas celého večera aj jej partner Peter Konečný, ktorý tipuje, že získa 49,5 percenta hlasov. Potom, ako sa po skončení moratória a definitívnom uzavretí volebných miestností zverejnenil posledný prieskum, ktorý jej nadelil viac ako 40 percent, zavládla v tábore Zuzany Čaputovej veľká radosť. Samotná kandidátka sa má vyjadriť o 23:30.

Zo štábu Krajniaka 23:16 – Do centrály dorazil aj šéf Sme rodina Boris Kollár. Kandidát Milan Krajniak predstúpil pred hostí a poďakoval sa im za podporu. ,,Som rád, že som vás sem mohol pozvať najmä z jedného dôvodu, lebo by som vám chcel všetkým úprimne z celého srdca poďakovať za pomoc, ktorú ste mi počas kampane vyjadrovali. Veľmi si to vážim. Snažil som sa bojovať ako lev zo všetkých svojich síl, ale bez vás by to jednoducho nefungovalo. Ja som z tejto kampane a z vás všetkých mal pocit, že robíme dobrú vec.‘‘ Hostia mu venovali potlesk. Boris Kollár zasa poďakoval Krajniakovi, že kandidoval za stranu Sme rodina. ,,Naozaj tých deväť mesiacov odrel. Bol naozaj skoro v každom jednom okresnom meste, prebehol celé Slovensko, rozdal tisíce letákov a mňa najviac potešila jedna vec, že bol to kandidát, ktorý v prvom rade vo svojom programe myslel na ľudí.‘‘

Zdroj: Topky.sk / Vlado Anjel

Zo štábu Šefčoviča 23:15 – Šefčovič prišiel medzi novinárov. Uviedol, že je veľmi hrdý na slovenských lekárov. Myslí si, že by sme mali spraviť viac pre to, aby tu zostávali mladí ľudia, ktorí doštudovali.  Dodal, že jemu a jeho manželke padlo moratórium vhod, lebo si oddýchli. “Verím, že sa dostanem do druhého kola,” priznal. Na druhej strane predpokladá, že sa do druhého kola dostane Zuzana Čaputová. Následne sa vrátil do štábu medzi hostí, kam si odniesol aj pohár piva.

Zo štábu Bugára 22:57 – Mäsové dobroty a biele víno prekypujú na stoloch. Rovnako ako hostia, tak aj novinári majú možnosť ponúknuť sa z bohatého občerstvenia. Stále sa však očakáva, že Béla Bugár vystúpi oficiálne pred novinárov.

Zo štábu Maroša Šefčoviča 22.55 – V centrále panuje dobrá atmosféra. Šefčovič je v kruhu rodiny, známych a podporovateľov. Nikto z vrcholových politikov sa tam nenachádza. Pre hostí, aj pre novinárov je pripravené občerstvenie.

Medzi hosťami sa nachádza napríklad primár oddelenia neinvazívnej kardiológie Pavol Chňupa, či predseda Rady pre rozpočtovú politiku Ivan Šramko. Zdroj: Topky.sk

Zo štábu Zuzany Čaputovej 22:47 – K Zuzane Čaputovej práve pred malou chvíľou dorazil Robert Mistrík v spoločnosti manželky Zuzany. „Verím, že to bude víťazstvo a posunieme túto krajinu dopredu,“ vyhlásil.

Zuzanu Čaputovú prišiel podporiť aj Robert Mistrík. FOTO: Glob.sk

Zo štábu Harabina 22:41 – Štefan Harabin sa zatiaľ pred novinárov nepostavil. Prítomné nie sú ani známe tváre. Kandidát pri príchode pôsobil pokojne, no nie až tak sebavedome ako je uňho zvykom. Podľa jeho dcér strávil “deň na roli, pri ohni a čítaním kníh.” Harabin sa v hotely Apollo chce zdržať do doby, kedy budú známe relevantné výsledky.

Zo štábu Bugára 22:38 – Predseda strany Most-Híd si na svoju volebnú noc pozval približne 40 hostí. Aktuálne sa v centrále strany medzi hosťami nachádza aj poslanec za stranu Most-Híd Peter Antal či minister dopravy Arpád Érsek. Osobne podporiť Bélu Bugára mal prísť aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Nedostaví sa kvôli tomu, že bol členom okrskovej komisie.

Zo štábu Krajniaka 22:30 –  Volebná centrála nie je rozdelená, teda médiá sú spolu s hosťami. Novinári sedia za stolom a sledujú aktuálne dianie. Akciu sprevádzajú aj vtipné momenty. Samotný kandidát Krajniak zobral zo švédskeho stola zákusky a priniesol ich na stôl, kde sú novinári. ,,Urobte nám nejakú škodu, dajte si,‘‘ povedal Krajniak.

Zo štábu Zuzany Čaputovej 22:21 – V tábore Zuzany Čaputovej panuje zatiaľ komorná atmosféra. Hostia medzi sebou ticho diskutujú. Nechýba ani jedlo či pitie. Pred malou chvíľou dorazil Miroslav Beblavý zo strany SPOLU, ktorá Čaputovú vo voľbách podporila. Očakáva sa, že každú chvíľu dorazí aj Robert Mistrík.

Zo štábu Bugára 22:15 – Medzi hosťami panuje dobrá atmosféra. Štrnganie príborov a vrava sa rozliehajú po celej centrále strany Most-Híd. 

Béla Bugár sa pustil do množstva dobrôt, ktoré pripravil pre svojich hostí a novinárov. Zdroj: Glob.sk

Zo štábu Harabina 22:12 – Zatiaľ nie je známe, kedy sa Štefan Harabin oficiálne postaví pred novinárov. So svojimi hosťami je v uzavretej miestnosti. Vládne tam pokojná atmosféra.

Zo štábu Krajniaka 22:02 –  Vo volebnej centrále panuje výborná atmosféra. Krajniak diskutuje so svojimi hosťami, pre ktorých je pripravené honosné občerstvenie. O malú chvíľu by mal doraziť aj Boris Kollár.

Krajniak so svojou manželkou Andreou a dcérou Zuzanou. Zdroj: Glob.sk

Zo štábu Bugára 22:00 – Medzi hosťami Bélu Bugára je aj minister spravodlivosti Gárob Gál a minister životného prostredia László Sólymos.

Zo štábu Šefčoviča 22:00 – Maroš Šefčovič prišiel do centrály. Poďakoval sa voličom a konštatuje, že volebná účasť bude vysoká. “Určite budem prijímať výsledky, ktoré začnú plynúť zo Štatistického úradu, s veľkou pokorou,” povedal. Kritizoval rozštiepenosť spoločnosti. K tomu, kto príde do jeho štábu, sa vyjadril, že neočakáva nikoho z politikov. “Volebnú noc si chcem užiť s priateľmi a rodinou,” povedal. Vyjadril sa aj k odsúdeniu Ladislava Bašternáka a obvineniu Mariana Kočnera z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa jeho slov si váži podporu strany Smer. “Dané prípady len potvrdzujú to, že na Slovensku funguje polícia, prokuratúra, fungujú vyšetrovatelia a nezávislé súdnictvo. Mali by sme to vnímať ako jednoznačný dôkaz toho, že naše orgány činné v trestnom konaní nám fungujú dobre, nezávislé a sú prísne,” vyjadril sa. K tomu, či sa dostane do druhého kola uviedol, že je rovnako napätý ako všetci. “Sme optimisti,” uzavrel.  

Zo štábu Bugára 21:45 Béla Bugár v sprievode svojej manželky dorazil do volebného štábu. Hneď v úvode svojho príchodu sa privítal s priateľmi a začal s nimi diskutovať. Očakáva sa, že Bugár vystúpi oficiálne pred novinármi.

Zo štábu Milana Krajniaka 21:38 Krajniak dorazil aj so svojou manželkou Andreou a dcérou Zuzanou do volebnej centrály. Medzi hosťami sú študenti, jeho sympatizanti, ale aj členovia hnutia Sme rodina Peter Pčolinský či Petra Krištúfková. Do centrály by mal prísť aj ich predseda Boris Kollár. ,,Myslím si, že to bude prekvapujúci večer, uvidíme, pre koho bude príjemný a pre koho nepríjemný. Ja sa na každú volebnú noc teším,” povedal Krajniak.

Zo štábu Štefana Harabina 21:38 – Harabina prišli podporiť jeho dcéry, ale aj známe tváre. Nechýba Marián Tkáč, bývalý predseda Matice Slovenskej. Práve on zbieral Harabinovi podpisy potrebné na prezidentskú kandidatúru, podľa slov kandidáta bol pozvaný. Mal by sa tu však nachádzať aj poslanec Peter Marček, ktorý oficiálne pozvaný nebol. Odídenec z Kollárovej Sme rodina Harabina otvorene podporoval, chcel ho dokonca získať do svojej novozaloženej strany.

Zo štábu Štefana Harabina 21:23 – Do hotela Apollo prišiel prezidentský kandidát Štefan Harabin. “Idem vyhrať,” povedal pri príchode. Harabin s rodinou sedí v oddelenej miestnosti od novinárov. Na svoju volebnú noc vraj nepozýval žiadnych politikov.

 

Zo štábu Zuzany Čaputovej 21:21„Som plná očakávaní. Sama som zvedavá, aký bude výsledok, dúfam že dobrý. Dúfam, že to je na postup do druhého kola,“ povedala po svojom príchode Čaputová. Podľa jej slov, by bolo dobré, ak by do druhého kola postúpil kandidát, ktorý nepredstavuje extrémne názory a to Maroš Šefčovič.

 

Zo štábu Zuzany Čaputovej 21:19 – Volebná noc v štábe Zuzany Čaputovej začala o 20:00 v Design Factory na Bottovej ulici v Bratislave. Samotná prezidentská kandidátka prišla do svojej centrály hneď na začiatku. Na výsledky prvého kola volieb bude čakať v spoločnosti svojich najbližších. Podporiť ju prišli aj členovia strany Progresívne Slovensko vrátane jej predsedu Ivana Štefunka. Približne okolo pol jedenástej by mal doraziť aj Robert Mistrík, ktorý sa svojej kandidatúry vzdal práve v prospech Čaputovej. Sektor VIP hostí je oddelený od miesta vyhradeného pre médiá.

Zo štábu Krajniaka 21:03 – Prezidentský kandidát Milan Krajniak sa rozhodol mať volebnú centrálu v kaviarni Coffee House oproti Národnej rade. Podľa informácií jeho PR manažérky Adriány Čahojovej by samotný Krajniak mal prísť okolo 21:30.

Zo štábu Bugára 21:00 – Glob.sk vám počas volebnej noci bude prinášať aktuálne informácie aj z volebného štábu predsedu koaličnej strany Most-Híd a prezidentského kandidáta Bélu Bugára. Mapujeme aktuálne dianie z centrály strany Most-Híd na Trnavskej ceste v Bratislave. Príchod Bélu Bugára sa očakáva o 21:30 hod. Pre novinárov je pripravená press zóna s občerstvením.

Zo štábu Harabina 20:54 – Štáb Štefana Harabina je v hotely Apollo. Príchod prezidentského kandidáta sa očakáva už o niekoľko minút. Novinári majú vyhradenú miestnosť na poschodí, kde má Harabin pripravený aj svoj pult, kde bude dávať vyhlásenia.

Zo štábu Šefčoviča 20:25 – Štáb Maroša Šefčoviča sídli v hoteli LOFT na Štefánikovej ulici v Bratislave. Hotel sa nachádza neďaleko Úradu vlády. Novinári majú základňu v bare pri recepcii. Hostia spolu so štábom sa nachádzajú v inej časti hotela – na poschodí.

20:00 Väčšina kandidátov v týchto chvíľach otvára svoje volebné štáby, kde budú sledovať priebežné výsledky prvého kola prezidentských volieb. Volebné miestnosti zatvoria už o dve hodiny. Prvé čísla by tak mohli byť známe po polnoci.

Zo štábu Bélu Bugára informuje Kristína Koštialiková

Zo štábu Zuzany Čaputovej informuje Veronika Kováčová

Zo štábu Štefana Harabina informuje Zuzana Janíková

Zo štábu Milana Krajniaka informuje Henrieta Hačundová

Zo štábu Maroša Šefčoviča informuje Petra Hollá