Domáce Kauzy Politika Top

Danko vysvetľoval svoje nebezpečné známosti: Kočner vraj chcel byť na kandidátke SNS

Predseda strany SNS Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/Petra Hollá/Zuzana Janíková) – Na politickej scéne je poriadne horúco. Počas posledných dní média zverejnili úryvky z údajnej komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou. Z nej vyplýva, že Kočner sa mal stretávať s Robertom Ficom, raňajkovať s Bélom Bugárom a volať si s Robertom Kaliňákom. Najnovšie sa však píše aj o predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi.  Ten si mal údajne písať s Kočnerovou volavkou, a obvinenou z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka Alenou Zsuzsovou. Samotný Kočner mu mal zase posielať materiály na diskreditáciu Borisa Kollára.

 

O známosti Danka a Zsuzsovej mal už pred niekoľkými mesiacmi vypovedať aj Zoltán Andruskó, ktorý je tiež obvinený v kauze vraždy novinára. S políciou spolupracuje a práve on mal vyšetrovateľom povedať, že Zsuzsová sa veľmi dobre poznala aj s predsedom parlamentu. Údajne mu tvrdila, že spolu dokonca mali sex.

Zo správ tiež vyplýva, že Marian Kočner mal poslať predsedovi parlamentu kompromitujúce materiály na Borisa Kollára. Malo sa tak diať v časoch, kedy chcel predseda parlamentu Andrej Danko zbaviť poslaneckého mandátu Petru Krištúfkovú za jej známosti s členmi podsvetia.

Predseda parlamentu sa rozhodol k tejto kauze vyjadriť len krátko po zverejnení článku Denníka N. 

Danko na tlačovom brífingu tvrdil, že s Kočnerom ani so Zsuzsovou si netyká a že Kočnera osobne stretol len raz. Malo sa tak stať pred pár rokmi, kedy sa Danko stretával s rôznymi ľuďmi, ktorí chceli byť na kandidátke vtedy mimoparlamentnej SNS. Kočner mu vraj sľuboval “modré z neba”. Sedeli vtedy spolu vraj asi dve hodiny a nezhodli sa. Podľa Danka to mohol byť dôvod, aby sa ho Kočener snažil zdiskreditovať.

Podľa predsedu parlamentu mu píše denne množstvo ľudí. Tvrdí, že si nie je vedomý toho, že by poznal alebo že by si písal s Alenou Zsuzsovou. Podľa šéfa SNS novinári nevyhodnocujú informácie objektívne a zatiaľ čo jedného obhajujú, druhého automaticky odsúdia. V tejto súvislosti spomenul, že so Zsuzsovou si mal písať aj bývalý minister vnútra Daniel Lipšic. Ten tvrdí, že komunikácia nie je pravá. Spájanie SNS s Kočnerom však dôrazne odmietol. „Nespájajte meno SNS a mňa s tými ľuďmi, žiadne výhody sme im neposkytovali,” bránil sa Danko.

Hýčkanie a opatera

Podľa už skôr medializovaných informácii Zsuszová fungovala ako Kočnerova volavka. Písať si mala s rôznymi známymi a vplyvnými ľuďmi. Pred niekoľkými mesiacmi musel veľa vysvetľovať Martin Glváč zo Smeru-SD, ktorého mala Zsuzsová volať “Maznák.” On jej mal naopak písať, že si “zaslúži hýčkanie a opateru.” 

Alena Zsuzsová si mala písať s vplyvnými mužmi.  Zdroj: SITA

So ženou, ktorá je obvinená z objednávky vraždy Jána Kuciaka, sa poznal aj predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Ten sa k tomu priznal sám a to tesne po tom, čo polícia Zsuzsovú zadržala.

Problém majú aj iní

Počas posledných dní sa však do problémov dostalo hneď niekoľko vrcholných politikov.

Podľa informácií, ktoré zverejnil portál aktuality.sk, sa mal Marian Kočner 8. marca 2018 chváliť prostredníctvom správ poslaných cez aplikáciu Threema Alene Zsuzsovej tým, že s Bugárom má dohodnuté rokovanie. V rovnaký deň mali spolu údajne aj raňajkovať. Po zverejnení správ Béla Bugár ohlásil tlačový brífing, kde tvrdil, že tieto informácie nie sú pravdivé. Kočner sa vraj pri ňom len náhodou pristavil a pýtal sa, “čo je nové doma”. Bugár razantne poprel, že by s ním hlbšie rozoberal vládne problémy. Viac si prečítate TU. 

Béla Bugár mal vraj s Kočnerom raňajkovať. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zo zverejnenej údajnej komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej vyplýva, že Kočner mal byť v kontakte s viacerými politikmi. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák mu mal telefonovať a s bývalým premiérom a predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom sa mal stretnúť. Kočner mal Fica prezývať “Hranol” a Kaliňáka “Kali.” Svojej dobrej známej Zsuzsovej v správach tvrdil, že mu “Kali volal” a že sa “s Hranolom majú stretnúť.” K celej veci sa už vyjadril aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Viac si prečítajte TU.