Regióny Žilina

Návštevníkov nemocnice v Žiline rozdelia a otestujú v humanitárnom stane

Ilustračná foto: TASR / AP

ŽILINA – Na vstupné rozdelenie a testovanie pacientov a návštevníkov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline bude slúžiť certifikovaný humanitárny “rýchlostan”. Pre Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Žiline ho kúpila nadácia Kia Motors Slovakia. TASR o tom informoval hovorca automobilky Ján Žgravčák.

 

Doplnil, že humanitárne stany využívajú záchranné služby z celého sveta v mimoriadnych situáciách. “Napríklad ako úkryt pre zranených pri živelných pohromách, požiarnych zásahoch či policajných akciách. Humanitárny stan má úžitkovú plochu 13,5 štvorcového metra a kapacitu 54 ľudí na státie a 21 ľudí na sedenie. Má pevnú podlahu, osvetlenie a vyhrievanie, výdrž v zlom počasí zaručí vysoká hodnota vodného stĺpca a žľaby na odvodnenie. Profesionálne vybavenie zvyšuje odolnosť a komfort záchranárov a pacientov v kritických situáciách,” podotkol Žgravčák.

“Nadácia prispieva k podpore opatrení proti šíreniu nového koronavírusu aj prostredníctvom preventívnych aktivít. Veríme, že kúpou humanitárneho stanu pomôžeme zefektívniť prácu dobrovoľníkov, ktorí momentálne v trojzmennom režime triedenia pacientov a ich počet má každým dňom vzrastajúcu tendenciu,” uviedol správca nadácie Branislav Hadár.

Nadácia Kia Motors Slovakia doteraz darovala vláde SR 200.000 eur na nákup pľúcnych ventilátorov. “Zabezpečila 10.500 rúšok s cieľom zlepšiť ochranu 3500 klientov v 26 zariadeniach pre seniorov v celom žilinskom regióne a zakúpi štyri kompaktné pojazdné anestéziologické prístroje s ventilátormi v celkovej cene 140.000 eur pre Univerzitnú nemocnicu v Martine,” dodal Žgravčák.