Domáce Koronavírus Kultúra Spoločnosť Top

Návštevníci sa predstavení v SND tak skoro nedočkajú. Môžu ale divadlu pomôcť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) nie je k riešeniu aktuálnej krízy na Slovensku vôbec ľahostajné. Od začiatku prijalo odporúčania od vlády zodpovedne a postupne rušili predstavenia. Dnes oznámili, že návštevníci sa do divadla zrejme tak skoro nedostanú. Minimálne do 30. marca je totiž uzatvorená historická, ale aj nová budova inštitúcie. Predstavenia sa rušia do odvolania. Nedostanete sa ani do umelecko-dekoračných dielní. Inštitúciu čaká neľahké obdobie aj kvôli financiám. V týchto zlých časoch vás žiada o pomoc.

 

Slovenské národné divadlo vážnu situáciu ohľadom koronavírusu nepodceňuje. Dnes zasadol Štáb civilnej ochrany v SND a generálny riaditeľ divadla Peter Kováč jasne rozhodol. Vydal príkaz o predĺžení uzatvorenia historickej a novej budovy SND, ako aj Umelecko-dekoračných dielní SND minimálne do 30. marca 2020. Až do odvolania sa rušia všetky predstavenia.

SND malo pritom na pláne veľkolepú premiéru opery AIDA. Ako uviedli, rušia aj činoherné premiéry, ktoré sa mali uskutočniť začiatkom apríla. Tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková oznámila, že sa ,,prekladajú na doposiaľ neurčené termíny”. Reč je o premiérach Hriech/Její pastorkyňa, Kubo a Bejby Bajbl Band. Zrušená je tiež derniéra inscenácie Rodáci.

 

SND ruší predstavenia do odvolania. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Potvrdená nákaza

Razantným rozhodnutiam divadla predchádzalo ešte začiatkom marca aj potvrdenie nového koronavírusu u jednej zo zamestnankýň divadla. Vírusom sa nakazila kostymérka, ktorá sa zúčastnila koncom februára v Bruseli na hosťovaní Činohry SND s komornou inscenáciou Nepolepšený svätec. Testom sa podrobili aj ďalší zamestnanci, ktorí boli v kontakte s infikovanou. Nové prípady zatiaľ inštitúcia nehlási. ,,Na zasadaní Štábu civilnej ochrany SND bolo tiež konštatované, že k dnešnému dňu nie sú evidované žiadne ďalšie prípady nakazenia novým koronavírusom COVID-19 medzi zamestnancami SND,” dodala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. 

 

SND situáciu ohľadom koronavírusu nepodceňuje. Zdroj: SND / Collavino

Peniaze vám vrátia

Keďže divadlo ruší nespočetné množstvo predstavení, návštevníci môžu požiadať o vrátenie vstupného. ,,Tak, ako sme už informovali, návštevníci, ktorí majú zakúpené vstupenky na predstavenia, ktoré sa z vyššie uvedeného dôvodu neuskutočnili, resp. sa neuskutočnia, majú možnosť požiadať o vrátenie vstupného písomne e-mailom na adrese rezervacie@snd.sk s uvedením čísla účtu a kódu banky (IBAN, SWIFT/BIC) a k žiadosti priložiť naskenované vstupenky na refundáciu,” informuje Pažítková. Zároveň dodala, že na žiadosti návštevníkov budú odpovedať najskôr po 30. marci.

 

Lístky môžete vrátiť. Zdroj: pixabay.com

Ohrozenie divadelnej scény

Po prehrmení všetkého zla, čo koronavírus ešte stále pácha, však na tom divadlo nebude vôbec dobre. Neplánovaný výpadok financií ohrozí inštitúciu. A tak sa rozhodli vyzvať návštevníkov, aby v týchto turbulentných časoch vstupenky nevracali, ale divadlu pomohli. Zorganzovali výzvu Podajte kultúre záchranné koleso. ,,Obraciame sa na verných divákov, aby kultúre, ak je to v ich možnostiach, podali „záchranné koleso“ a pomohli preklenúť toto ťažké obdobie tým, že si nebudú nárokovať vrátenie vstupného za zrušené predstavenia,” vysvetlila Pažítková. Mnohí z divákov sa k iniciatíve pridali a je zrejmé, že ich počet bude ešte pribúdať.

Divadlo spustilo kampaň, ktorá mnohých oslovila. Zdroj: SND

Mohlo by vás zaujímať:

 

Zatvorená je aj nová budova divadla. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček