Domáce

Návrh poslanca SNS je jasný. V ambulanciách chce praktické sestry

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – V ambulanciách lekárov by mohli namiesto zdravotných sestier pracovať aj praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti. Vyplýva to z návrhu, ktorý na parlamentnom výbore pre zdravotníctvo presadil jeho predseda Štefan Zelník (SNS). Na sociálnej sieti o tom informovala poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS).

Zelník svoj návrh pripojil k návrhu novely zákona o omamných látkach, o ktorom budú poslanci rokovať na septembrovej schôdzi. Návrh podľa Cigánikovej okrem koaličných poslancov podporili aj Alan Suchánek (OĽaNO) a Zuzana Šebová (Sme rodina). Proti bola Cigániková, zdržal sa Marek Krajčí (OĽaNO).

Ako upozornila Cigániková, na absolvovanie odboru praktická sestra stačí študovať dva roky, zatiaľ čo na zdravotnú sestru treba minimálne vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a presne stanovený počet hodín praxe. “Vravela som to. Toto bol skutočný zámer tohto opatrenia,” uviedla Cigániková . “Ľudia ťažšie rozoznajú rozdiel medzi sestrou a sestrou a teda bude menší odpor,” skonštatovala.