Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Návrat na rodnú hrudu nebude taký jednoduchý, ako minulé roky. Slováci žijúci v zahraničí musia rátať s viacerými obmedzeniami

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Blížiace sa vianočné sviatky sú pre mnohých Slovákov v zahraničí príležitosťou, aby sa niekoľko dní vrátili domov. Po dlhšom čase, ktorý strávili bez svojej rodiny a blízkych, sa chcú s nimi opäť vidieť naživo a nie len cez sociálne siete a videohovory. Oproti posledným rokom je tu však jeden veľký problém – a tým je zúriaca pandémia koronavírusu. Dostať sa domov a užívať si rodnú hrudu tak nebude také jednoduché. Glob.sk prináša informácie o tom, na čo by nemali navrátilci na Slovensko zabudnúť.

 

Viaceré rodiny na Slovensku majú medzi sebou niekoho, kto je odcestovaný ďaleko od domova – či už kvôli lepšie platenej práci alebo štúdiu –  a prísť domov sa mu nie vždy podarí. Práve v tom vedia často pomôcť vianočné sviatky. Problémom je, že v súčasnosti mnohým spravil obrovský “škrt cez rozpočet” práve koronavírus. A výnimkou nie sú ani tí, ktorí bývajú v rôznych krajinách Európy a sveta.

V súčasnosti sú najmä na území Slovenska známe viaceré pravidlá, ktoré musia navrátilci, ale aj tzv. pendleri bývajúci alebo pracujúci v okolitých krajinách, dodržiavať. Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Česko a Ukrajina sú pre nás rizikové krajiny. Medzi červené krajiny patrí v podstate väčšina Európy. Výnimkou sú Fínsko, Írsko, Island a Nórsko. Z tých mimoeurópskych sú to Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland, Austrália, Čínska ľudová republika, Singapur a Taiwan. Pri týchto krajinách nemajú tí, ktorí z nich prídu, podmienku ísť do domácej izolácie a následne sa dať testovať.

Výnimky majú aj tí, ktorí „navštevujú, študujú alebo sa uchádzajú o navštevovanie alebo štúdium na materskej, základnej, strednej škole alebo vysokej škole v Českej republike, Poľskej republike, Maďarsku alebo Rakúskej republike“. Pri sebe ale musia mať vydané potvrdenie o návšteve školy. Patria sem aj tí, ktorí sa starajú o rodinných príslušníkov, pričom bývajú na Slovensku a dochádzajú do susedných štátov, alebo bývajú v susedných štátoch a dochádzajú na Slovensko. Medzi výnimky patria umelci tiež športovci. Aj tí sa však musia preukázať platným potvrdením.

Viaceré varianty

Tí, ktorí sa vracajú z rizikových krajín (ako je napríklad Veľká Británia, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, a podobne) majú na výber viaceré možnosti:

  • nastúpiť do domácej izolácie a najskôr na piaty deň absolvovať PCR test. V domácej karanténe sú do doby obdržania negatívneho výsledky testu. Ak je výsledok pozitívny, karanténa končí alebo po 10. dňoch v prípade, ak infikovaný pacient nemá príznaky, alebo po obdržaní negatívneho výsledku testu. V karanténe musí byť aj celá domácnosť, s ktorou býva,
  • preukázať sa negatívnym výsledok PCR testu, ktorý nebol spravený na území Slovenska. Tento výsledok nesmie byť starší ako 72 hodín,
  • preukázať sa, v priebehu posledných troch mesiacov prekonali koronavírus. Potrebné je mať pri sebe potvrdenie podpísané a opečiatkované lekárom.

Tieto podmienky platia pre ľudí, ktorí podľa rezortu diplomacie „posledných 14 dní navštívili výlučne krajiny Európskej únie, Island, Nórske kráľovstvo, Lichtenštajnské kniežatstvo, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska alebo Švajčiarsku konfederáciu“. Pre deti do 7 rokov pri bezpríznakovom priebehu sa karanténa končí v čase, kedy izolácia končí aj osobe žijúcej s nimi v spoločnej domácnosti.

 

Zdroj: martinklus.sk

Tí, ktorí sa vracajú na Slovensko z „tretích krajín“, musia ísť do izolácie, najskôr na piaty deň sa dať otestovať a v karanténe zotrvať až do doručenia negatívneho výsledku PCR testu. Pre deti do 7 rokov pri bezpríznakovom priebehu sa karanténa končí v čase, kedy izolácia končí aj osobe žijúcej s nimi v spoločnej domácnosti.

Tí, ktorí sa vrátia leteckou dopravou, musia vyplniť aj formulár. Údajne z neho sa použijú v prípade, ak by sa na palube nachádzala pozitívne testovaná osoba a uviedla by, že priletela rovnakým letom.

„Niektoré letecké spoločnosti môžu v súčasnej dobe aj pri návrate do vlasti vyžadovať preukázanie negatívneho testu na COVID-19. Podmienky týkajúce sa prepravy cestujúcich sú v kompetencii leteckých spoločností preto odporúčame informovať sa u príslušnej leteckej spoločnosti o podmienkach vstupu na palubu aj pri návrate do SR,“ upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke. Každý, kto príde na Slovensko, je okrem iného povinný nahlásiť sa pred prekročením hraníc cez stránku http://korona.gov.sk/ehranica.

Zmeny pre pedlerov

Na Slovensko však nechodia iba navrátilci, ale aj tzv. pendleri, ktorí dochádzajú na Slovensko za prácou z prihraničných oblastí susedných štátov, alebo zo Slovenska chodia pracovať do zahraničia. Doteraz nepotrebovali pri prechode hraníc okrem pracovno-právneho vzťahu žiadne potvrdenie o bezinfekčnosti. Pre tých, ktorí žijú v prihraničných oblastiach, platí limit 30-kilometrovej vzdialenosti od otvoreného hraničného priechodu. Avšak, od pondelka 7. decembra sa budú pendleri, turnusoví zamestnanci ale aj študenti musieť pri vstupe na územie Slovenskej republiky preukázať antigénovým testom nie starším ako 14 dní. Sprvu sa hovorilo o antigénovom teste vykonanom iba na území Slovenska, ale na piatkovej Pandemickej komisii sa rozhodlo, že sa bude uznávať aj test vykonaný v zahraničí. Vyhlášku bude v pondelok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktualizovať. Vykonaný test však musí byť certifikovaný na území Európskej únie (EÚ). Deti podľa jeho slov zatiaľ testy nepotrebujú.

 

Pendleri sa musia dať každé dva týždne pretestovať. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Pozor na prílety do susedných krajín

Tí, ktorí sa rozhodli vrátiť na sviatky domov, ale nepricestujú na slovenské letisko, by mali byť na pozore. Napríklad ak Slovák či Slovenska priletí na na maďarské Letisko Ferencza Liszta s cieľom tranzitu, respektíve chcú odtiaľ odcestovať domov, tak mu je to umožnené. Platia pre to ale presné pravidlá. “Podmienkou takejto cesty je, aby potvrdil svoj cieľ tranzitnej cesty (letenkou), respektíve môžu využívať len tranzitné trasy uvedené na stránke polície. Povinnosťou  je opustiť maďarské územie do 24 hodín. Rodinní príslušníci alebo známi nemôžu pricestovať s tým cieľom, aby na letisko priviezli alebo z letiska odviezli cestujúcich,” uviedol rezort diplomacie.

Rakúsko začalo obmedzovať pristávanie lietadiel z niektorých krajín, bližšie informácie však zatiaľ nie sú zverejnené. V Poľsku sú od 25. novembra do 8. decembra 2020 pozastavené lety s Arménskom, Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Gruzínskom, Jordánskom, Kosovom, Severným Macedónskom, Spojenými štátmi americkými s výnimkou letísk štátov New York a Illinois, Srbskom. Lety zo Slovenska do Poľska sú povolené.

Iný kraj, iný mrav

Iné podmienky platia pre tých, ktorí budú cestovať zo Slovenska do iných krajín. Každý štát si nastavuje vlastné podmienky a opatrenia pre prekročenie hraníc. Príkladom je Rakúsko, ktoré plánuje už od obdobia krátko pred Vianocami až do 10. januára vyžadovať povinnú desaťdňovú karanténu od cestujúcich prichádzajúcich z krajín, kde je počet nakazených koronavírusom za dva týždne vyšší ako 100 na 100-tisíc obyvateľov. Podľa Romana Feješa zo zastupiteľského úradu vo Viedni ide zatiaľ iba o zverejnený variant, ako by mohol vyzerať hraničný režim Rakúska s inými krajinami od 19. decembra. “Dovtedy sa ale na tejto predstave môže veľa zmeniť a modifikovať,” vysvetlil Feješ. Tí Slováci, ktorí priletia na viedenské letisko a plánujú sa vrátiť na Slovensko, by mali krátko pred cestou vyplniť potvrdenie o tranzite. 

V Česku sú podmienky relatívne miernejšie. “Od 3. decembra 2020 môžu rezidenti z červených krajín EÚ+ pricestovať do Česka z akéhokoľvek dôvodu, vrátane turistiky alebo rodinných návštev počas vianočných sviatkov. Pricestovať je však možné len s negatívnym výsledkom PCR testu (nie starším ako 72 hodín) a po predchádzajúcom vyplnení príjazdového formulára,” informuje rezort diplomacie. Relatívne benevolentné je aj Poľsko.

Maďarsko má oveľa prísnejšie pravidlá. Od 1. októbra uzatvorilo hranice a do krajiny sa tak môžu dostať iba občania Maďarska alebo ľudia s výnimkami. Medzi výnimky patrí napríklad nákladná doprava a tranzit, ľudia s prekonaným koronavírusom v priebehu posledného pol roka, či súťažiaci, športoví odborníci, respektíve účastníci športových podujatí (nie diváci), ak sa preukážu dvomi negatívnymi testami nie staršie ako 5 dní pred vstupom s rozdielom 48 hodín. Výnimku majú aj pendleri. “Od 28. októbra 2020 vstúpila do platnosti úprava zákona, ktorou je každému občanovi Maďarska, nemaďarským občanov s povolením na pobyt, osobám, ktoré nemajú výnimky vracajúcim  sa zo zahraničia je automaticky nariadená povinná 10-dňová karanténa, ktorej dodržiavanie je prísne sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne,” upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí.

 

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Vianoce a Nový rok v exotike

V prípade, ak chcete vycestovať na Vianoce či Nový rok za exotikou, musíte počítať s viacerými problémami a komplikáciami. “Ak by vycestovali s organizovaným zájazdom cestovnej kancelárie, ale najmä ak by sa rozhodli cestovať „na vlastnú päsť“. Podľa aktuálneho cestovného odporúčania, ktoré vydalo MZVEZ SR koncom novembra (vyhláška ÚVZ SR vstúpila do platnosti 26. 11. 2020), odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do zahraničia, a to z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie vo väčšine krajín sveta zapríčinenej pandémiou COVID-19,” upozorňuje štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Po návrate sa na cestovateľov bude prizerať optikou návratu z tretích krajín. Napríklad Maldivy sú otvorené turizmu, všetci cestujúci môžu požiadať o mesačné turistické víza po príchode bez poplatku. Vstup do krajiny je od 10. septembra 2020 podmienený preukázaním negatívneho PCR testu na COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Turisti musia pri vstupe predložiť platnú rezerváciu v niektorom z hotelov alebo rezortov v krajine. Cestovanie medzi týmito mestami je obmedzené len na nutné služby. Bahamy rovnako vyžadujú test, ale nie starší ako 5 dní, okrem toho je pred cestou potrebné požiadať o zdravotné cestovné povolenie. Cestujúci sa musia dať pretestovať v piaty deň pobytu rapid antigen testom.

“Od 15. novembra 2020 sa obnovili komerčné a charterové lety na medzinárodnom letisku José Martí v Havane. Každému cestujúcemu bude na letisku meraná telesná teplota. Cestujúci so zvýšenou teplotou alebo príznakmi prenosného ochorenia budú izolovaní a podrobia sa ďalšiemu vyšetreniu. V platnosti zostáva epidemiologický dohľad pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny. t.j.  každý cestujúci musí predložiť vyplnený formulár o zdravotnom stave a  je povinný podstúpiť test PCR. Po uskutočnení testu PCR sú cestujúci povinní zotrvať v domácej izolácii do doby získania výsledku testu a počas prvých piatich dní, kedy sa podrobia druhému testu PCR. Na letisku je povinnosť nosiť rúško a dodržiavať sociálny odstup. Zdravotný stav turistov je monitorovaný na hoteloch i v súkromných zariadeniach,” informuje o podmienkach na vstup na Kubu rezort diplomacie. Na Seychely nemajú občania Slovenska povolený vstup. Vstupovať do krajiny môžu len občania krajín s nízkym alebo stredným rizikom výskytu COVID-19.