Politika Spoločnosť Zahraničné

Navaľnyj zverejnil výšku nákladov na svoj prevoz a hospitalizáciu v Berlíne. Zaplatiť ich nevedel

Zdroj: TASR / DPA

BERLÍN – Výšku nákladov na letecký prevoz z Ruska do Nemecka, ako aj sumu potrebnú na hospitalizáciu v berlínskej nemocnici Charité zverejnil vo štvrtok ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj na svojom účte na sociálnej sieti Instagram. Informoval o tom týždenník Der Spiegel.

 

“Sľúbil som, že vám to poviem,” napísal Navaľnyj na Instagrame s tým, že prevoz z Omska do Berlína stál 79 000 eur a zaplatil ho ruský podnikateľ Boris Zimin. Náklady na liečbu v nemocnici Charité predstavovali sumu 49 900 eur, ktorú vyrovnali podnikateľ Jevgenij Čičvarkin, ekonóm Sergej Alexašenko a IT-odborník Roman Ivanov. Samotný Navaľnyj nemohol tieto účty zaplatiť, keďže v septembri boli na základe súdneho príkazu zmrazené jeho bankové účty. Exekútori navyše v čase, keď po otrave ležal v kóme v berlínskej nemocnici, zaistili aj jeho byt, ako vtedy uviedla jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová. Navaľnyj vo svojom príspevku na Instagrame doplnil, že nedošlo len k zmrazeniu jeho osobného účtu a účtu členov jeho rodiny, ale aj k zmrazeniu jeho podnikateľského účtu.

Navaľnému prišlo nevoľno a upadol do kómy, keď 20. augusta lietadlom cestoval z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni – 22. augusta – povolili lekári z Omska Navaľného prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra. Momentálne zostáva naďalej v Berlíne, kde podstupuje rehabilitačnú liečbu. Nemecko a Francúzsko tvrdia, že za augustovú otravu Navaľného nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok je zodpovedné Rusko. V rozhovore pre Der Spiegel Navaľnyj už skôr uviedol, že za jeho otravou je ruský prezident Vladimir Putin. Moskva akýkoľvek podiel na Navaľného otrave popiera. Ministri EÚ sa v súvislosti s pokusom o otravu kritika Kremľa Navaľného v stredu dohodli na uvalení sankcií na šesť osôb a jednu inštitúciu z Ruska. Sankcie zahŕňajúce zákaz vstupu do krajín EÚ a zmrazenie majetku majú nadobudnúť účinnosť vo štvrtok.