Politika Top Zahraničné

Navaľnyj opäť v problémoch: Zatkli ho počas protestu

MOSKVA – Ruská polícia zatkla počas protestu v Moskve opozičného lídra Alexeja Navaľného. Aktivista o tom informoval prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. “Zadržali ma. Nič to neznamená,” napísal a vyzval svojich podporovateľov k tomu, aby sa zúčastnili na demonštráciách, ktoré sa v nedeľu konajú po celom Rusku.

Navaľnyj vyzval svojich podporovateľov na protesty po tom, ako mu volebná komisia zakázala kandidovať v prezidentských voľbách. Demonštrácie sa konajú vo viacerých mestách, pričom v Moskve a Petrohrade ich úrady nepovolili. Ľudia sa zišli napríklad aj vo Vladivostoku, Novosibirsku, Kurgane, Omsku, Magadane, Kemerove a Jakutsku. Podľa viacerých správ už polícia zatkla 180 ľudí.

Zatknutiu Navaľného predchádzala policajná razia v jeho kanceláriách v Moskve. Opozičný líder z prehliadky zverejnil viacero videí. Navaľného hovorca uviedol, že polícia pri razii použila elektrické náradie na otvorenie dverí, pričom tvrdila, že vyšetruje bombovú hrozbu. Muži zákona počas akcie údajne zadržali niekoľko jeho zamestnancov a zhabali aj vybavenie kancelárií.

Navaľnyj, najvýraznejšia postava ruskej opozície, plánoval kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 18. marca. Ústredná volebná komisia mu ale v decembri zakázala uchádzať sa o prezidentské kreslo, pričom svoj krok zdôvodnila jeho podmienečným odsúdením v kauze Kirovles. Navaľnyj v reakcii na zákaz kandidovať vyzval svojich podporovateľov na bojkot volieb. Zatiaľ najväčším favoritom spomínaných volieb je súčasný prezident Vladimir Putin.