Politika Top Zahraničné

Navaľnyj má po chlebe: Zákaz kandidovať na prezidenta je definitívny

MOSKVA – Ruský najvyšší súd zamietol odvolanie opozičného lídra Alexeja Navaľného proti rozhodnutiu Ústrednej volebnej komisie o zákaze kandidovať v marcových prezidentských voľbách. Komisia zakázala Navaľnému uchádzať sa o prezidentské kreslo v pondelok, pričom svoj krok zdôvodnila jeho podmienečným odsúdením v kazue Kirovles. Súd v sobotu vyhlásil, že rozhodnutie volebnej komisie je v súlade so zákonom.

Navaľnyj, najvýraznejšia postava ruskej opozície, v reakcii na zákaz kandidovať vyzval svojich podporovateľov na bojkot volieb. Kremeľ vo štvrtok oznámil, že úrady prešetria legálnosť týchto výziev. Aj napriek tomu po rozhodnutí súdu aktivista opäť vyzval na “voličský štrajk”.

Ruské prezidentské voľby sa uskutočnia 18. marca 2018 a ich jednoznačným favoritom je súčasný prezident Vladimir Putin. Ten má podľa prieskumov stále zhruba 80-percentnú podporu. O jeho víťazstve tak nikto nepochybuje. Okrem Putina a Navaľného svoju kandidatúru ohlásili napríklad aj komunista Gennadij Zjuganov, ultranacionalista Vladimir Žirinovskij, liberál Grigorij Javlinskij či známa televízna moderátorka Ksenija Sobčaková.