Politika Top Zahraničné

Navaľný je pod drobnohľadom. V Berlíne majú mať strach z ďalšieho útoku voči nemu

Berlín posilnil ochranu Navaľného. Zdroj: TASR/ AP

BERLÍN – V hlavnom meste Nemecka mali byť sprísnené bezpečnostné opatrenia pre otráveného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. ​​Ten sa iba nedávno prebudil z kómy. Na klinike má byť teraz k dispozícii viac príslušníkov, ktorí strážia Navaľného, aby sa zabránilo možným pokusom o atentát. Zatiaľ čo americký minister zahraničia Mike Pompeo vo štvrtok uviedol, že za útok sú zodpovední vysokí predstavitelia ruskej vlády, Moskva to rázne odmietla.

 

Počet nasadených dôstojníkov a hustota kontrol okolo Navaľného v berlínskej nemocnici Charité sa zvýšili. Informoval o tom vo štvrtok týždenník Spiegel s odvolaním sa na vlastný prieskum. Podľa nich je za tým snaha polícia zabrániť ďalším pokusom o atentát.

Strážený na klinike

Navaľnyj by mal byť teraz strážený aj priamo na berlínskej klinike, kde sa lieči od 22. augusta. Medzitým ho lekári prebrali z umelého spánku.

Hovorca berlínskej polície nechcel komentovať podrobnosti ochrany objektu a osobných ochranných opatrení.

 

Súkromná nemocnica Charité, v ktorej sa Navaľnyj lieči. Zdroj: TASR / AP

Navaľného kolegu zbili

Iba v stredu večer zbili neznámi páchatelia na východe Ruska aktivistu z Navaľného opozičnej skupiny. K útoku došlo niekoľko dní pred regionálnymi voľbami v meste Čeľabinsk. Poškodený, ktorému sa údajne niekoľko dní vyhrážali, utrpel podľa záchranárov zlomeninu lebky.

USA: Útok nariadili vysoké miesta v Moskve

USA medzitým poslali zreteľný odkaz aj Rusku. Minister zahraničia Mike Pompeo sa domnieva, že útok jedom na Navaľného nariadil vysoký úradník v Moskve. Podľa jeho slov existuje “značná pravdepodobnosť”, že za útokom stáli “vysokí vládni úradníci”.

Rusko je teraz pripravené na spoluprácu

Moskva tieto poznámky okamžite odmietla ako „neprijateľné“. Rusko sa odvoláva na svoje vlastné vyšetrovania v sibírskom Omsku, pri ktorých sa v tele nenašli žiadne stopy jedu.

Hoci Kremeľ nevidel dôvod, aby v súvislosti s Navaľnym niečo konal, je teraz pripravený na medzinárodnú spoluprácu. Za týmto účelom bude Moskva kontaktovať Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Nemecko-ruské napätie

Angela Merkelová minulý týždeň oznámila, že Navaľnyj bol „nepochybne“ otrávený chemickým nervovým jedom zo skupiny novičok. Od tejto deklarácie sa napätie medzi Berlínom a Moskvou veľmi zvýšilo. Podľa magazínu Spiegel nemecké bezpečnostné orgány tiež predpokladajú, že pri otrave išlo o operáciu ruskej tajnej služby.

Mohlo by vás zaujímať