Domáce Politika

Naťahovaním brexitu sa oslabí Európska únia. Napriek odchodu Veľkej Británie má podľa Danka budúcnosť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Pre svet nie je dobrý signál, ak nevieme jednoznačne uzavrieť vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie. Ak sa to bude ďalej naťahovať, EÚ sa oslabí. Na stretnutí zástupcov národných parlamentov EÚ v Rakúsku to uviedol predseda NR SR Andrej Danko.

Podľa neho treba ľuďom ukázať, že napriek odchodu Británie má EÚ budúcnosť a tí, ktorí do nej vstúpia, nebudú ľutovať. „Novú dynamiku by mohli vniesť štáty z Balkánu. Sú to úžasní ľudia. Majú k nám blízko. Čierna hora a Srbsko by mali byť jednými z prvých štátov, ktoré vstúpia do EÚ,” dodal. Danko uviedol, že EÚ je jedinečný projekt, ktorý má svoju budúcnosť a opodstatnenie, ale treba vnímať aj veci, ktoré ho oslabujú. „Po eurovoľbách potrebujeme, aby prišli noví lídri a udiala sa základná reforma systému a komunikácie,” vysvetlil s tým, že medzi Európskym parlamentom a národnými parlamentami je slabá komunikácia.

Britský parlament schválil zákon, ktorý má zaistiť, že krajina neopustí Európsku úniu bez dohody. Legislatíva núti vládu požiadať úniu o odklad brexitu, ktorý má byť už v piatok 12. apríla. Premiérka Theresa Mayová sa k tomuto kroku už zaviazala, avšak mnohí zákonodarcovia vláde nedôverujú a žiadali poistku. Dnes bude britský parlament rokovať o tom, o aký dlhý odklad požiadať. Mayová chce, aby krajina opustila úniu do 30. júna. Stále však hrozí aj brexit bez dohody, pokiaľ európski lídri odklad odmietnu schváliť. Predseda Európskej rady Donald Tusk navrhol, aby im umožnili flexibilný odklad na jeden rok.

Odchod bez dohody je podľa Ružičku najmenej želaný scenár

Tvrdý brexit je najmenej želaný scenár, aký v Európskej únii je. Šanca na odvrátenie tvrdého brexitu je a Slovensko v ňu verí. Po rokovaní európskych ministrov pre európske záležitosti to povedal slovenský štátny tajomník MZV František Ružička, ktorý bude aj v delegácii premiéra Petra Pellegriniho počas stredajšieho mimoriadneho summitu v Bruseli. Očakáva sa, že na ňom lídri schvália predĺženie brexitu do 30. júna. To navrhuje britská premiérka Theresa Mayová, predseda Európskej rady Donald Tusk by bol za to, aby schválili ročný flexibilný odklad. Medzi členskými krajinami panuje vôľa dať Británii ďalšie predĺženie, lídri EÚ ale chcú vidieť jasný plán, ako ostrovy čas využijú.

“Nemyslím si, že je to až takto tvrdo formulované. Predpokladám, že v stredu nám britská premiérka povie ďalšie informácie. Pre Slovensko sú tri dôležité body – zachovanie jednoty EÚ, zachovanie strategických vzťahov s Britániou a pochopiteľne ochrana práv našich občanov, ochrana podnikateľského prostredia,” povedal po rokovaní Rady Ružička. Jednotu EÚ sa podľa neho darí dodržiavať a zachovanie strategických vzťahov sa týka geopolitickej, ale aj ekonomickej sily oboch strán. Ide o to, aby Británia aj Únia hrali prvé husle, vysvetlil štátny tajomník.

 

Odchod bez dohody je podľa Ružičku najmenej želaný scenár. Zdroj: TASR / Martin Baumann