Domáce Spoločnosť Top

Nastupujúci učitelia by si mali polepšiť. Motiváciou však nové platy nebudú

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Ich nástupné platy sú dlhodobo žalostné a už roky volajú po zmene. Pedagógovia by sa však od nového školského roku mohli dočkať ich mierneho zvýšenia. Nový návrh o zvyšovaní miezd z dielne SNS myslí najmä na začínajúcich učiteľov, pre ktorých súčasné platové ohodnotenie nie je vôbec lákavé. Slovenská komora učiteľov (SKU) hovorí len o malých krokoch. Atraktivitu povolania pedagóga a následne väčší záujem oň to však nezaručí.

 

Do nového školského roka by pedagógovia mali vstúpiť s mierne zvýšenými mzdami. Zabezpečiť by to mala novela zákona z dielne koaličnej SNS, ktorá pri hlasovaní v prvom čítaní získala podporu takmer všetkých poslancov. Od 1. septembra by si tak mali polepšiť o pár desiatok eur najmä nastupujúci pedagógovia a absolventi pedagogických fakúlt. So zvyšovaním sa bude pokračovať aj v budúcom roku. “V roku 2020 pri skončení vládnutia tejto vlády budú mať všetci učitelia zvýšené svoje platy o 33 percent,” povedala podpredsedníčka SNS a členka parlamentného školského výboru Eva Smolíková. Podľa novely by sa mali zvýšiť platy pedagógom regionálneho školstva o 9,5 percenta a pedagógom na vysokých školách o 8,7 percenta.

Prezident Slovenskej komory (SKU) učiteľov Vladimír Crmoman vníma zvyšovanie nástupných platov pozitívne, avšak nemožno hovoriť o veľkých krokoch. ,,Nástupný plat je jedna vec, mal by sa zvyšovať, ale potom tu je aj ten kariérny rast. Pedagóg potrebuje nejakú perspektívu, aby vlastne v tomto povolaní zostal,” povedal pre Glob.sk prezident SKU. Slovensko sa dlhodobo potýka s nedostatkom kvalifikovaný učiteľov. Crmoman sa domnieva, že  práve mzdy sú odpudivým faktorom, ktorý neláka mladých ľudí do tejto profesie. ,,Keď sa porovnáme v profesiách v rámci Slovenska alebo v rámci EÚ či krajín OECD, priemerný nárast sa plat do 24 rokov dokáže až strojnásobiť. Ale keď sa pozrie pedagóg na svoju tabuľku ako mu rastie medziročný plat, tak tá perspektíva je dosť slabá,” doplnil prezident SKU.

Zdroj. Glob.sk

Dokonca samotní predkladatelia návrhu si vedia predstaviť výraznejšie navýšenie platov. “Naši učitelia potrebujú ocenenie nielen morálne, ktorého sa im nie vždy dostáva, ale treba ich oceniť aj finančne. Vieme si predstaviť, že tie platy by mohli byť aj vyššie, ale zatiaľ v tomto čase sa podarilo tieto veci dotiahnuť do konca,” doplnila Smolíková. Jednym dychom však dodala, že rokovania s odborármi a poslancami sú veľmi náročné a sú vďační za ako také zvýšenie.

Pedagógovia majú aj ďalšie možnosti ako si zvýšiť svoj mesačný plat a to formou atestácií. Ich medziročný plat to však nezvýši a na výplatnej páske im pribudne za viac práce len pár eur. Po zrušení kreditového systému sa atestácie ale javia ako najistejšia forma aspoň malého prilepšenia. ,,Ukázalo sa, že v rámci systému je to určite stabilnejšie ako napríklad tie príplatky za kredity. Nie je to ale stále taký rast, aby to pedagóga motivovalo. To by musel mať istú perspektívu, aby sa pozrel na tabuľku a videl, že plat mu bude rásť a keď si spraví atestácie tak bude ešte viac,” doplnil Crmoma.

Galéria
Nastupujúci pedagógovia by si od 1. septembra mali polepšiť. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Novela zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce pochádza z dielne SNS. Zdroj: TASR / František Iván
Ďalšie zvyšovanie je plánované od 1. januára 2020. Zdroj: TASR / Marko Erd
Podľa Slovenskej komory učiteľov mierne zvýšenie miezd nastupujúcich pedagógov, nezaručí vyšší záujem o túto profesiu. Zdroj: TASR / Roman Hanc
navigate_before
navigate_next