Domáce Politika Top

Nástenkový tender upútal pozornosť: Fico a SaS o rozsudku

ŠTRASBURG – Je našou povinnosťou rešpektovať rozhodnutie súdu v kauze nástenkový tender. Dnes tak premiér Robert Fico reagoval na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý uznal exministrov za SNS za vinných.

Povedal to novinárom po zasadnutí GRECO (Skupina štátov proti korupcii) v Štrasburgu. „Každý výsledok v boji proti korupcii je dôležitý, ale nikdy nebudem komentovať rozhodnutia súdov, je to veľmi citlivé. Orgány činné v trestnom konaní nejako rozhodli a našou povinnosťou je toto rozhodnutie rešpektovať. Navyše, toto nie je právoplatné rozhodnutie,“ povedal premiér.

Rozporuplný rozsudok, tvrdí SaS

Strana Sloboda a Solidarita považuje rozsudok v kauze nástenkového tendra za rozporuplný. Ako vo svojom vyjadrení, ktoré poskytla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, uvádzajú predseda liberálov Richard Sulík a poslanci NR SR Ľubomír Galko a Jana Kiššová, na jednej strane vítajú, že bolo spravodlivosti učinené zadosť.

„Aspoň jedna veľká korupčná kauza za prvej Ficovej vlády sa skončila odsudzujúcim rozsudkom a môže mať odstrašujúci účinok. Na druhej strane sme nútení skonštatovať, že potrestanie dvoch bývalý ministrov za SNS trvalo neúmerne dlho,” píše sa v stanovisku.

Pochybnosti

„Rovnako ako prokurátor máme pochybnosť, či nemala byť pri zohľadnení všetkých poľahčujúcich okolností vyvodená trestnoprávna zodpovednosť aj voči nižším úradníkom, ktorí inkriminované verejné obstarávanie technicky pripravovali a realizovali. Nemôžeme uveriť, že zverejnenie oznámenia o konaní výberového konania v uzavretých priestoroch ministerstva životného prostredia pokladali za férový prístup k potenciálnym súťažiacim,” uvádzajú v stanovisku liberáli.

Podľa SaS sa orgánom činným v trestnom konaní tiež nepodarilo preukázať, že v tejto miliónovej kauze išlo o organizovanú skupinu, kde konečnými užívateľmi výhod boli aj predstavitelia jedinej víťaznej firmy.

Ekonomické záujmy

„Musí byť predsa každému jasné, že za zmanipulovaním výberového konania boli nekalé ekonomické záujmy, ktoré sa mohli realizovať len vďaka kontaktom zástupcov tejto firmy s najvyššími predstaviteľmi Slovenskej národnej strany, a tí nespolupracovali zadarmo,” uzatvárajú liberáli.

Bývalých ministrov výstavby Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze známej ako nástenkový tender dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal za vinných. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil. Marián J. by si vo väzení mal odsedieť 12 rokov a Igor Š. deväť. Verdikt súdu nie je právoplatný.

Foto: SITA/Diana Černáková