Regióny Košice Trebišov Top

Našli zdroj nákazy? Štátni veterinári prvýkrát potvrdili nebezpečný vírus u diviaka

Zdroj: TASR / Peter Ďurčo

TREBIŠOV – Prvýkrát potvrdili africký mor ošípaných aj u diviaka! Štátni veterinári pozitívne diagnostikovali zákerné ochorenie prasiat aj u divožijúceho jedinca na území okresu Trebišov. Poľovníci ho ulovili pár kilometrov od spoločnej maďarsko-slovenskej hranice, pričom u našich južných susedov už dlhodobo s týmto ochorením bojujú. Do veci sa už zapojila expertná skupina, ktorá bude prijímať opatrenia týkajúce sa lovu diviakov. 

 

Zistili zdroj nákazy? Podľa agrorezortu sa štátnym veterinárom podrailo prvýkrát pozitívne diagnostikovať africký mor ošípaných aj u diviaka. Ten podľa ich slov vykazoval zmeny správania, pričom po ulovení poľovníkom mu bola odobratá vzorka na preskúmanie ochorenie v tele. Tú poslali do Národného referenčného laboratória vo Zvolene. “Miesto nálezu je v poľovnom revíri v katastri obce Sväťuše (okres Trebišov), približne 7 kilometrov od spoločnej slovensko-maďarskej hranice,” uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva. Dodali, že u našich južných susedov s nákazou bojujú už dlhšie obdobie, pričom len od začiatku roka potvrdili 800 prípadov afrického moru ošípaných. 

Červeným sú znázornené ohniská ošípaných (4 prípady), modrým potvrdený výskyt u diviaka. Zdroj: svps.sk

“Národná expertná skupina pre africký mor ošípaných analyzuje situáciu a prijme opatrenia pokiaľ ide o manažment lovu najmä z pohľadu zistenia AMO u diviakov, ako možného zdroja nákazy. Daná skutočnosť  je dôležitým zistením, keďže diviak je zdrojom nákazy aj pre domáce ošípané,” vysvetlili následne. 

Preventívne opatrenia

Prvý prípad afrického moru ošípaných bol na území Slovenska diagnostikovaný ešte koncom júla v obci Strážne. Nákaza bola povrdená u nelegálneho chovateľa, kde boli štyri prasatá. Vtedy štátni veterinári prijali prvé kolo opatrení, kedy museli preventívne zlikvidovať všetky ošípané v obci. Spolu ich bolo zhruba 25. Zhruba týždeň na to sa druhý prápad potvrdil v neďalekom Veľkom Kamenci, kde jedna ošípaná prejavovala zmeny typické pre nákazu ako zvýšená teplota, poruchy pohybového aparátu a kožné zmeny. V danom chove sa v čase úhynu nenachádzala žiadna iná ošípaná. V danej obci pre preventívne opatrenia zlikvidovali 68 prasiat, rozšírili aj územie ochranného pásma. Následne boli v obciach Rad a Somotor potvrdené ďalšie dva príprady, kde sa konali rovnaké preventívne opatrenia.

V obciach, kde sa vyskytla nákaza, museli preventívne zlikvidovať všetky ošípané. Zdroj: TASR / Roman Hanc

V súčasnosti je minimálne trojkilometrové ochranné pásmo od ohnísk nákazy v obciach: Strážne, Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice, Svätuše. “Do pásma pozorovania sú zaradené obce ( min 10 km od ohnísk) : Viničky, Klín nad Bodrogom, Ladmovce, Zemplín, Pribeník, Borša, Bara, Dobrá, Kráľovský Chlmec, Cejkov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Čerhov, Kašov, Veľká Tŕňa, Luhyňa, Veľaty, Michaľany, Hrčeľ, Kysta, Novosad, Zemplínske Jastrabie, Brehov, Zatín, Bol’, Soľnička, Poľany, Leles, Bačka, Biel, Veľké Trakany, Malé Trakany, Čierna nad Tisou, Čierna, Bot’any, Ptrukša, Byšta, Brezina, Kazimír, Lastovce, Stanča, Zemplínska Nová Ves, Zemplínsky Branč, Kožuchov, Zemplínske Hradište, Hraň, Sirník, Malčice, Petrikovce, Veľké Raškovce, Ižkovce, Beša, Čičarovce, Veľké Kapušany, Maťovské Vojkovce, Budince, Kapušianske Kľačany, Ruská, Veľké Slemence,” uvádza sa na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. 

Vakcinácia neexistuje

“Vakcína proti AMO v súčasnosti vo svete nie je k dispozícii a preto ochrana zvierat spočíva napríklad v dodržiavaní chovateľských podmienok – biologická ochrana chovov, regulácia poľovania, kontrola obchodovania so živými zvieratami a ich produktami, atď,” uviedli. 

Pre africký mor ošípaných sú typické kožné zmeny. Zdroj: MPRV.sk

Choroba nie je prenosná na človeka. Keď človek skonzumuje výrobok zo zvieraťa, ktoré bolo kontaminované, môže sa stať prenášačom. Vo výrobkoch z bravčového mäsa, ktoré nepodliehajú žiadnemu tepelnému spracovaniu alebo len úprave na nízkej teplote, vie vírus prežiť aj rok. Z toho dôvodu môže človek preniesť vírus na zviera bez toho, aby o tom vedel. Infekcia sa šíri aj prostredníctvom krmiva, slamy, kliešťov či dopravných prostriedkov. Ochorenie je neliečiteľné, smrteľné a v prípade nakazenia jedinej ošípanej sa likviduje celý chov, čo znamená veľké ekonomické straty pre chovateľov.