Zahraničné

Našli tri roky nezvestného japonského novinára. Je živý a zdravý

Zdroj: TASR

TOKIO – Japonsko potvrdilo, že muž, ktorého prepustili v Sýrii, je japonský novinár na voľnej nohe Džumpei Jasuda, ktorého tam pred troma rokmi uniesli. Minister zahraničia Taro Kono informoval, že predstavitelia japonského veľvyslanectva sa s Jasudom stretli v imigračnom centre v južnom Turecku, kde sa nachádza od jeho utorkového prepustenia. Podľa ministra sa muž javí byť zdravý.

Samotný Jasuda sa prostredníctvom videa, ktoré zverejnila na svojej webstránke japonská verejnoprávna televízia NHK, vyjadril, že sa cíti dobre. Ako tiež uviedol, po 40 mesiacoch väzby sa cíti v Turecku bezpečne.

O prepustení Jasudu v utorok informoval vládny tajomník Jošihide Suga, ktorý uviedol, že Japonsko o mužovi informovala katarská vláda. Katar sa spolu s Tureckom a ďalšími krajinami v regióne usilovali o novinárovo prepustenie. Podľa Sugu za prepustenie Jasudu neplatili výkupné.

Jasuda sa naposledy ozval v júni 2015 zo Sýrie, kde pracoval na správach o svojom kolegovi Kendžim Gotovi, ktorého zajala a zabila extrémistická organizácia Islamský štát. Za uplynulý rok sa na internete objavilo viacero videí s mužom, o ktorom sa predpokladalo, že je to Jasuda. Vo videu zverejnenom v júli muž s bradou považovaný za novinára tvrdil, že sa nachádza v drsných podmienkach a potrebuje okamžitú pomoc.

Jasudu už držali ako zajatca v roku 2004 v Iraku, kde ho zajali s ďalšími troma Japoncami, dostal sa však na slobodu.