Zahraničné Politika Top

Násilie migrantov, arménska mafia. Nemecko čelí obrovským problémom

Nemecko bojuje s arménskou mafiou. TASR/AP

Berlín – Nemecku prihára. Kancelárka Angela Merkelová oznámila, že končí na čele CDU. Krajina naďalej bojuje s prívalom migrantov a s tým spojenými problémami. A v médiách rezonuje najnovšie ďalšia veľká kauza. Krajinu ohrozuje arménska mafia.

 

V nemeckej spoločnosti rastú obavy z ohrozenia právneho štátu v krajine. Okrem kriminality páchanej žiadateľmi o azyl je príčinou aj rozrastajúca sa arménska mafia. Disponuje nepredstaviteľnými finančnými zdrojmi, hovorí sa v záverečnej správe Spolkového vyšetrovacieho úradu (BKA) a policajných orgánov.

Tajný projekt

Podľa magazínu Spiegel.de je správa súčasťou tajného projektu s krycím názvom „Fatil“ (Fight against thieves in law – Boj proti zlodejom v zákone). Zlodejmi v zákone označujú úrady vysokopostavené špičky organizovaného zločinu z Ruska a Eurázie. Práve tie kontrolujú aj arménsku mafiu v Nemecku.

Jedno z najrozsiahlejších vyšetrovaní v Nemecku odštartovala prestrelka medzi mafiánskymi klanmi pred herňou v Erfurte.

BKA a LKA (Krajinský vyšetrovací úrad) v spolupráci so Spolkovou spravodajskou službou a Europolom sa snažili po celej krajine preniknúť do štruktúr mafie. Podľa Spieglu bolo začatých 14 právnych úkonov. Proti 42 osobám začalo finančné vyšetrovanie, napríklad aj pre podozrenie tzv. prania špinavých peňazí.

Spiegel a MDR (Mitteldeutscher Rundfunk) ďalej informujú, že arménsky veľvyslanec v Nemecku ponúkol nemeckým úradom pomoc pri vyšetrovaní. BKA to ale odmietla, pretože existuje možnosť prepojenia podozrivých osôb so štátnymi inštitúciami. Veľvyslanec dokonca čelil vyšetrovaniu pre podozrenie z prevádzačstva a prania špinavých peňazí, ale bezvýsledne.

Doposiaľ žiadna žaloba

Smutné na všetkom je, že ani po trojročnom vyšetrovaní nepadla žiadna žaloba. Súdne konania boli zastavené. Uvádzané dôvody sú šokujúce. Ako jeden z nich uvádza správa nedostatok personálu a nerozhodnosť prokurátorov.

Problémy s vyhosťovaním kriminálnikov

Arménska mafia nie je zďaleka jediným závažným problémom, ktoré musí Nemecko riešiť. Hromadné znásilnenie 18-ročného dievčaťa vo Freiburgu opäť rozprúdilo debatu o vyhosťovaní páchateľov ťažkých zločinov z krajiny.

Vnútropolitický hovorca CDU Matthias Middelberg pre stránku Welt zdôraznil potrebu prehodnotenia zákazu odsunu utečencov naspäť do Sýrie.

„My jednoducho nemôžeme po takých odporných skutkoch vo Freiburgu pokračovať tak ako doteraz,“ uviedol Middelberg.

Keď sa situácia v Sýrii „i keď iba v jednotlivých častiach krajiny bude aj naďalej zlepšovať, nesmie byť odsun pre úzko ohraničenú skupinu ľudí vylúčený,“ žiada Middelberg. A vo svojich požiadavkách ide ešte ďalej: „Kde je vyhostenie možné, musí mať ochrana našich obyvateľov prednosť pred záujmom o azyl páchateľov násilných trestných činov. V Iraku napríklad táto možnosť existuje.“

V roku 2012 po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii Nemecko stoplo vracanie migrantov. Odvtedy bol zákaz stále predlžovaný. Naposledy do konca tohto roka. Na konci novembra začala debata o jeho ďalšom predĺžení.

Galéria
Angele Merkelovej mnohí vyčítajú “vítačskú” politiku voči migrantom. TASR/AP
Angele Merkelovej mnohí vyčítajú “vítačskú” politiku voči migrantom. TASR/AP
Pochod migrantov v nemeckom Frankfurte nad Mohanom – archívny záber. TASR/AP
Angela Merkelová oznámila, že už nebude kandidovať do čela CDU.
navigate_before
navigate_next