Zahraničné

NASA vypustila raketu so sondou k Slnku: Bude sledovať atmosféru

MYS CANAVERAL – Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v nedeľu na druhý pokus podarilo vyslať raketu so sondou Parker Solar Probe k Slnku. Štart rakety Delta IV spoločnosti United Launch Alliance prebehol v nedeľu o 03:31 miestneho času (09:31 stredoeurópskeho letného času) na Myse Canaveral na Floride bez problémov, na rozdiel od prvého pokusu, ktorý museli v sobotu odložiť pre technické problémy. Krátko pred plánovaným sobotňajším štartom sa totiž objavil problém s tlakom hélia a na jeho vyriešenie v štartovacom okne nezostal dostatok času.

Cieľom sondy, ktorá nesie meno po astrofyzikovi Eugeneovi Parkerovi z University of Chicago, je preskúmať elektrické a magnetické polia Slnka, jeho plazmu, energetické častice, ako aj zaznamenať slnečný vietor. Sonda by mala pritom vstúpiť do časti slnečnej atmosféry známej ako koróna a mala by sa k nej priblížiť na vzdialenosť, ktorá bude predstavovať štyri percentá vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou.To bude sedemkrát bližšie ako sa dosiaľ podarilo akémukoľvek inému pozemskému stroju.

Parker Solar Probe by mala v októbri preletieť okolo Venuše a do tesnej blízkosti Slnka – 6 miliónov kilometrov od jeho povrchu – by sa mala prvýkrát dostať v novembri. Celkovo sa k Slnku má priblížiť až 24 krát v priebehu nasledujúcich siedmich rokov. Úspešný štart rakety v nedeľu priamo na mieste oslavovali tisícky nadšencov vesmírneho výskumu a bol medzi nimi aj 91-ročný astrofyzik Eugene Parker, ktorého meno slnečná sonda nesie. Podľa agentúry Associated Press je to vôbec prvýkrát, čo NASA pomenovala vesmírne teleso po niekom, kto je stále nažive.