Domáce Ekonomika Spoločnosť

Národný ústav detských chorôb bude spolupracovať s nemocnicou v Hainburgu

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Národný ústav detských chorôb v Bratislave bude spolupracovať s nemocnicou Hainburg an der Donau. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) to uviedlo na svojej internetovej stránke. Spolu so Zdravotným a sociálnym fondom Dolného Rakúska vstúpili do projektu “Bridges for Birth” v rámci programu Interreg.

 

“V tejto etape pôjde o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa týka neonatologických pacientov. Ide o prvý dôležitý krok a som presvedčený, že sa nám podarí vyriešiť aj prípadné administratívne a právne otázky a zosúladiť tak výkony oboch zdravotníckych systémov s potrebami obyvateľov. Výsledkom bude efektívna a kvalitná zdravotná starostlivosť v našom prihraničnom regióne,“ uviedol štátny tajomník MZ Stanislav Špánik.

Cieľom programu je podľa MZ posilnenie prepojenia zdravotníckych systémov jednotlivých krajín. V tomto prípade ide o spoluprácu medzi nemocnicami Hainburg an der Donau a Národným ústavom detských chorôb v Bratislave vrátane záchranných služieb oboch krajín. Prioritou pre európskych občanov je podľa ministerstva poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti aj vzhľadom na čoraz intenzívnejšiu mobilitu.

Ministerstvo zdravotníctva SR v tomto projekte figuruje ako hlavný partner, pričom projekt sa realizuje s finančnou podporou zo zdrojov EÚ prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Projekt postupne zadefinuje aj ďalšie možnosti v strategickom pláne “Agenda spolupráce 2020”, ktorá je predpokladom pre dlhodobo udržateľnú spoluprácu medzi Dolným Rakúskom a Slovenskom.