Zahraničné Politika

Napriek varovaniam USA. Do Turecka doviezli prvé súčasti ruského protiraketového systému

Na snímke je ruský protiraketový systém s-400. Zdroj: SITA/AP

ANKARA – Do Turecka dorazili v piatok prvé súčasti ruského protiraketového systému S-400. Oznámilo to v piatok turecké ministerstvo obrany, ktoré citovala agentúra AP.

 

Prvé súčasti ruského systému podľa ministerstva doviezli na tureckú leteckú základňu Murted ležiacu neďaleko metropoly Ankara. Dodávky by podľa agentúry Reuters mali pokračovať aj v ďalších dňoch.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v Severoatlantickej aliancii.

Spojené štáty v tejto súvislosti Turecku pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja bojových lietadiel typu F-35 a z ďalšej vojenskej spolupráce.

Nákup ruského systému podľa Pentagónu ohrozí schopnosť Turecka spolupracovať s ostatnými spojencami v NATO. Ankara však americké výzvy na prehodnotenie svojho rozhodnutia odmietla.

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko Turecku dodať štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017.

Turecká strana vopred avizovala, že sa dodávky súčastí S-400 budú realizovať letecky. Zatiaľ nie je známe, kedy bude ruský systém v Turecku sprevádzkovaný.

NATO je znepokojené dodávkou prvých súčastí systému

Severoatlantická aliancia v piatok vyjadrila svoje “znepokojenie” v súvislosti s tým, že Turecko si prevzalo prvú dávku komponentov ruského protiraketového systému S-400. Uviedla to agentúra AFP.

“Sme znepokojení možnými dôsledkami rozhodnutia Turecka nadobudnúť systém S-400,” uviedol pre AFP nemenovaný predstaviteľ NATO. “Interoperabilita našich ozbrojených síl je základom NATO pre riadenie našich operácií a misií,” dodal.

Spojené štáty sa obávajú, že ak Turecko ako člen NATO integruje ruský systém S-400 do svojich obranných systémov, vznikne riziko, že k citlivým údajom o bojovom lietadle F-35 sa môže dostať Rusko.

Mark Esper, ktoré americký prezident Donald Trump nominoval za šéfa Pentagónu, sa koncom júna v Bruseli stretol s tureckým ministrom obrany, aby ho upozornil na uvedené obavy. USA pohrozili Turecku, že ho vyčlenia z programu vývoja F-35, ak Ankara do 31. júla nezruší nákup systému S-400. V praxi to bude znamenať, že tureckí vojenskí piloti budú musieť prerušiť výcvikový kurz a opustiť územie Spojených štátov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však odmietol ustúpiť od dohody s Ruskom a vyjadril presvedčenie, že Ankara nebude čeliť žiadnym sankciám zo strany USA.