Politika Zahraničné

Napätie v Gruzínsku, polícia zlikvidovala tábor demonštrantov pred parlamentom

Demonštranti cez víkend zablokovali vchody do budovy parlamentu. Zdroj foto: SITA/AP Photo/Shakh Aivazov

TBILISI – Polícia v gruzínskej metropole Tbilisi zlikvidovala v pondelok tábor demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred budovou parlamentu, aby tak vyslovili svoj nesúhlas s politikou vlády a žiadali predčasné parlamentné voľby. Informovala o tom agentúra DPA.

Demonštranti cez víkend zablokovali vchody do budovy parlamentu po tom, čo vládnuca strana Gruzínsky sen odmietla reformu volebného zákona a s ňou spojené vypísanie predčasných volieb. “Spred vchodov do parlamentu boli odstránené umelo vytvorené prekážky. Všetky vchody do parlamentu boli uvoľnené, takže môže nerušene pokračovať v práci,” uvádza sa vo vyhlásení gruzínskeho ministerstva vnútra.

Blokáda parlamentu sa začala v nedeľu, keď sa pred jeho budovou konala akcia na protest proti hlasovaniu poslancov, ktorí odmietli zmeniť doterajší volebný systém na pomerný. Strana Gruzínsky sen, ktorá je pri moci od roku 2012, zažíva značný pokles popularity v dôsledku toho, že sa jej nepodarilo vyriešiť hospodársku stagnáciu krajiny. Verejnosť vníma aj jej odklon od záväzku posilňovať demokraciu v krajine.

Zdroj foto: SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)
Zdroj foto: SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)