Zahraničné Politika Top

Napätie v Bielorusku narastá. Putin prisľúbil Lukašenkovi pomoc

Zatiaľ sa nevie, či sa bude v nedeľu opäť konať masová demonštrácia. Zdroj: TASR/ AP

MINSK – (Rudolf Dac / TASR ) Stovky z nich prišli v čiernych maskách a v zelených dodávkach bez evidenčných čísiel: Bieloruský diktátor Alexander Lukašenko posiela svoje notoricky známe zásahové jednotky OMON proti demonštrantom. Rozhodol sa pre rozhodujúci zásah proti demonštrantom?

Do Minska sa opäť vrátil strach. Denne dochádza k zatýkaniu, večer dokonca k hromadnému. Najmenej 70 ľudí bolo zatknutých na námestí Nezávislosti v centre mesta. Organizácia pre ľudské práva Wesna hovorila dokonca o 100 zatknutiach. Policajti obkľúčili demonštrantov autobusmi – v popredí stoja špeciálne jednotky OMON, ktoré patria priamo pod ministerstvo vnútra.

K zatýkaniu prišlo len niekoľko hodín po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil svoju podporu Lukašenkovi. Podľa prezidenta Putina má Rusko vytvoriť policajnú rezervnú jednotku pre susednú krajinu. Žiadal ho o to prezident Lukašenko, informoval Putin.

Lukašenko a s jeho jednotkami ukázal, že je pripravený brutálne potlačiť akýkoľvek odpor.

Okrem demonštrantov na Námestí nezávislosti bolo zatknutých asi 20 novinárov. Údajne iba na kontrolu ich akreditácie.

Zatiaľ, čo muži boli odvedení preč, ženy prepustili. Natiahli cez ulicu transparent a kričali “každý deň, každý deň!”. Jasné varovanie, že sa vrátia a že ani zadržanie ich nemôže odradiť.

Hnev ľudí v Minsku bol citeľný po tom, ako v noci predtým boli demonštranti zadržiavaní silami OMON 40 minút v katolíckom kostole na námestí Nezávislosti.

Dramatické scény sa odohrávali už v stredu.

Niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí protestovali pri parlamente proti diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi, utieklo pred políciou do neďalekého katolíckeho kostola.

Videozáznamy ukazujú, ako špeciálne policajné sily očividne zamkli kostol a obklopili budovu. Najdôležitejší poskytovatelia bezdrôtových služieb v krajine zároveň oznámili, že mobilný internet bude podľa pokynov úradov vypnutý, ale WiFi siete stále fungujú.

Lukašenko to myslí vážne. Nie je jasné, ako budú demonštranti reagovať. Takisto je stále otvorená otázka, či sa uskutoční ďalšia masová demonštrácia ako minulú nedeľu.

Únia reaguje

Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie sa zatiaľ na piatkovom neformálnom stretnutí v Berlíne dohodli, že uvalia sankcie voči 20 vysokopostaveným bieloruským predstaviteľom podozrivým z účasti na falšovaní volebných výsledkov a zo zákrokov proti demonštrantom.

“Máme všeobecnú dohodu o tom, ako bude zoznam štruktúrovaný a kto bude viac-menej na zozname,” uviedol pre novinárov šéf českej diplomacie Tomáš Petříček.

Formálna stránka spojená s právnym dokončením zoznamu však nebude ukončená minimálne ďalší týždeň.

Na otázku, či aj bieloruský prezident Alexandr Lukašenko bude predmetom zákazu cestovania a zmrazenia aktív, Petříček podľa AP povedal: “Lukašenko by mal byť na zozname. Otázkou je, či v prvej alebo v neskoršej fáze, ak nedôjde k pokroku.”

Mohlo by vás zaujímať