Zahraničné

Napätie medzi krajinami sa stupňuje. Čína vyzýva USA, aby prestali provokovať

Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čínska bojová loď sa v Juhočínskom mori “agresívne priblížila” k lodi námorníctva Spojených štátov. V utorok o tom informovali zástupcovia amerického námorníctva s tým, že ich plavidlo sa vyhlo tomu čínskemu, aby zabránilo kolízii. Podľa USA tento incident môže zhoršiť napäté vzťahy medzi krajinami.

Hovorca americkej flotily v Tichom oceáne Tim Gorman objasnil, že čínska loď sa v nedeľu priblížila k USS Decatur “nebezpečným a neprofesionálnym manévrom”. Dodal, že čínske plavidlo “vykonalo niekoľko stupňujúcich sa agresívnych manévrov sprevádzaných upozorneniami, aby Decatur odplával z oblasti”. Loď sa priblížila na vzdialenosť 41 metrov od prednej časti Decatura.

Čínske ministerstvo obrany v utorok vyhlásilo, že odmieta vstup amerických vojnových lodí do vôd “okolo čínskych ostrovov a útesov”. Potvrdilo, že okamžite vyslali torpédoborec Luo-jang, aby identifikoval americké plavidlo a odviedol ho preč. Ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo, že rázne nalieha na USA, aby prestali s “provokatívnymi” činmi.

Vzťahy medzi krajinami sú napäté v dôsledku narastajúceho sporu týkajúceho sa obchodu. V uplynulých týždňoch sa ešte zhoršili po tom, ako sa USA rozhodli uvaliť ekonomické sankcie na Čínu pre zakúpenie ruských stíhačiek a raketového vybavenia typu zem-vzduch. Peking uviedol, že Spojené štáty nemajú právo zasahovať do čínskej spolupráce s Ruskom. Americký minister obrany Jim Mattis sa najnovšie rozhodol zrušiť plánovanú návštevu Číny.