Zahraničné

Nálet na autobus s deťmi v Jemene bol omyl, priznala koalícia

Tento chlapec prežil ZDROJ: Al Jazeera
Rijád   – Koalícia pod vedením Saudskej Arábie označila letecký útok na autobus v Jemene zo začiatku augusta za “omyl” a vyjadrila sústrasť rodinám obetí, informovala v nedeľu agentúra Anadolu.
Pri nálete na autobus na trhovisku v provincii Saada zahynulo 9. augusta najmenej 50 ľudí, najmä detí. Zranenia utrpeli desiatky ďalších ľudí. Útok vyvolal pobúrenie vo svete. Koalícia avizovala, že tento incident prešetrí.
Koalícia v sobotňajšom vyhlásení uviedla, že osoby zodpovedné za tento “omyl” budú čeliť právnym následkom. Zároveň ponúkla pomoc tým, ktorí boli postihnutí útokom.
Šéf koaličného vyšetrovacieho tímu generálporučík Mansúr Mansúr na tlačovej konferencii v Rijáde, hlavnom meste Saudskej Arábie, k náletu uviedol, že úrady mali informáciu, že v autobuse sú lídri šiitských povstalcov – húsíov.
“Bol vydaný rozkaz zasiahnuť autobus v oblasti ďaleko od civilistov. Keďže v tejto oblasti nebolo žiadne bojové lietadlo, cieľ v danom momente nebol zasiahnutý. Keď sa autobus zastavil na mieste, kde sa nachádzali civilisti, bol vydaný rozkaz neútočiť na autobus, ale prišiel neskoro,” vysvetlil Mansúr Mansúr.
Konflikt v Jemene sa začal v roku 2014 obsadením hlavného mesta Saná šiitskými povstalcami, ktorí zvrhli medzinárodne uznávanú vládu. Vojenská koalícia na čele so Saudskou Arábiou ako spojenec jemenskej vlády bojuje proti povstalcom od roku 2015.
Následky vojny znášajú najmä civilisti. V dôsledku bojov zahynulo už vyše 10.000 ľudí, zatiaľ čo sa krajina dostala na pokraj hladomoru a tamojší systém zdravotníctva skolaboval.