Regióny Vranov nad Topľou

Nakladanie s odpadmi bude vo Vranove nad Topľou aj naďalej zabezpečovať externá firma

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Michal Svítok

VRANOV NAD TOPĽOU – Nakladanie s odpadmi bude vo Vranove nad Topľou aj naďalej zabezpečovať externá firma. Tá vzíde z verejného obstarávania. Poslanci o tom rozhodli na svojom štvrtkovom (21. 3.) zasadnutí.

 

Plénum sa tejto téme venovalo, keďže firme, ktorá tieto činnosti aktuálne pre mesto zabezpečuje dodávateľským spôsobom, končí zmluva na jeseň tohto roka. Mesto poslancom predostrelo tri alternatívy. Prvou z nich bolo zabezpečenie odpadového hospodárstva vo vlastnej réžii, ďalšou bolo vytvorenie spoločného podniku so strategickým partnerom. Treťou, a zároveň schválenou možnosťou bolo vypísanie novej verejnej súťaže na zabezpečovanie služieb v tejto oblasti na obdobie rokov 2020 až 2025.

“Z ekonomickej analýzy vyplynulo, že najvýhodnejšia je pre nás práve táto tretia alternatíva. Budeme sa snažiť vysúťažiť dobrú cenu a dodávateľsky zabezpečovať túto činnosť,” uviedol pre novinárov primátor mesta Ján Ragan. Ak by podľa jeho ďalších slov zriadili vlastnú spoločnosť, museli by túto činnosť realizovať aj pre ďalších odberateľov. “Jedine vtedy by bola efektívna,” zdôvodnil.

Spomenul, že mesto má problém zabezpečovať aktivity v oblasti nakladania s odpadmi aj preto, že nemá skládku. “Nebránime sa ani myšlienke, žeby sme sa v priebehu niekoľkých rokov pripravovali na vlastný podnik, ale momentálne, aj z hľadiska vstupných nákladov, nám to vyšlo tak, že budeme súťažiť dodávateľa tejto činnosti,” doplnil.

Zmeniť myslenie ľudí je ťažké

Poslankyňa Zuzana Hurná si však myslí, že zabezpečovanie služieb v oblasti odpadového hospodárstva externou firmou nie je najvýhodnejší spôsob. “Myslím si, že mesto by si to malo spravovať samo. Každý, kto si vykonáva sám takéto veci, má o tom jednak prehľad, jednak je zamestnanosť väčšia. Samozrejme, že počiatočné náklady by boli vyššie, to je jasné, ale časom by sa tá cena určite upravila,” povedala pre TASR.

Podľa jej ďalších slov by v tejto oblasti pomohla triedička odpadov. “Je veľmi ťažké zmeniť myslenie ľudí. Niektorí separujú a nič z toho nemajú a tí, ktorí neseparujú, sú na tom takisto,” poznamenala. Poukázala tiež na to, že by bolo vhodné vyšpecifikovať aj systém, resp. harmonogram zberu odpadov, napr. podľa jeho množstva v jednotlivých lokalitách.

Primátor podotkol, že pri podmienkach, ktoré budú dodávateľovi stanovovať, budú múdrejší ako pred piatimi rokmi. Bližšie vyšpecifikujú systém kontroly, spôsob využívania mestskej techniky a mechanizmov, tiež prevádzku zberného dvora. “Budeme mať požiadavku, aby autá boli vybavené váhami pre obce, ale aj pre naše mesto,” ozrejmil. Spomenul tiež, že poslanci žiadali, aby bol aj proces obstarávania viac transparentný.