Zahraničné

Nákaza koronavírusom si v Taliansku vyžiadala už viac ako 1000 úmrtí

Koronavírus - Zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski

RÍM – Už viac ako 1000 obetí na životoch si vyžiadala nákaza novým typom koronavírusu v Taliansku, informovala vo štvrtok agentúra AFP. Počet úmrtí v krajine dosiahol 1016 a nakazených je viac ako 15.000 ľudí.

Počet úmrtí sa za posledných 24 hodín zvýšil o 189. Počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol 15.113. Talianska vláda v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu zaviedla celý rad opatrení – vrátane zákazu cestovať okrem prípadov, keď je to nevyhnutné. Od štvrtka zostali zatvorené i všetky obchody s výnimkou potravín, lekární a predajní s tabakom a novinami.

Kaviarne a reštaurácie, ktoré predtým mohli fungovať počas dňa, sú takisto zatvorené. Povolené sú iba donášky jedla domov. Výnimku dostali podniky v dopravných uzloch. Otvorené naďalej zostali aj banky a pošty a premáva verejná doprava. Premiér Giuseppe Conte vyzval všetky firmy, aby umožnili zamestnancom prácu z domu v čo najväčšej miere.

Rýchle rozšírenie vírusu v krajine predstavuje hrozbu pre zdravotný systém. Podľa talianskej vlády krajine aktuálne chýba 5000 lekárov a tisícky zdravotných sestier. Taliansko je najviac zasiahnutou krajinou po Číne, kde prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2 zaznamenali vlani v decembri.