Domáce Humenné Regióny Spoločnosť

NAKA zasahovala v Humennom. Dôvodom bol výber mestských policajtov

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Polícia SR

BRATISLAVA – Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v Humennom v rámci protikorupčnej akcie Star. Zadržala pritom jednu osobu. Prípad sa týka výberu mestských policajtov. Vyšetrovateľ obvinil z korupcie dve osoby, V. K. zo zločinu prijímania úplatku a M. Z. z prečinu podplácania. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

 

V Humennom bolo vyhlásené výberové konanie na funkciu mestského policajta. Primátor mesta preto zriadil výberovú komisiu. Tá mala vyhodnotiť úspešných absolventov. “Jeden z členov komisie mal však zvoliť svojskú metódu výberu. Rozhodovať sa nemal v kolektívnom orgáne, ale na parkovisku pri ‘osobnom’ pohovore medzi štyrmi očami. Od jedného z uchádzačov mal žiadať 1200 eur,” uviedla polícia. Ako podotkla, nešlo o poplatok za konanie, ale o úplatok. Ten mu mal byť následne odovzdaný v obálke pred budovou mestskej polície.

Podobne mal postupovať aj v prípade ďalšieho uchádzača, no priamo v budove vo svojej kancelárii, kde si mal vypýtať 2000 eur. “Za úplatok si mali kúpiť prijatie za mestských policajtov,” spresnila polícia. Vyšetrovateľ už obvinil z korupcie dve osoby, V. K. zo zločinu prijímania úplatku a M. Z. z prečinu podplácania. V prípade dokázania viny hrozí za zločin trest odňatia slobody na päť až 12 rokov a za prečin šesť mesiacov až tri roky.

V. K. bol zadržaný a v jeho prípade podľa polície realizujú ďalšie úkony. M. Z. bude bezodkladne predvolaný na výsluch obvineného.