Domáce Kauzy Top

Počiatek reaguje na Trnkovo zadržanie. Kvôli spoločnému videu už vypovedal

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Slučka sa sťahuje. Dnes ráno polícia oznámila, že bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka bol zadržaný príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Zároveň bol Trnka obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Ide už o druhé obvinenie, ktoré má na krku. Toto sa má týkať videa, na ktorom je zachytený spolu s bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom. Ten pre Glob.sk prezradil, čo si o zadržaní Trnku myslí. 

 

“Príslušníci NAKA zadržali D.T. v súvislosti s trestným činom zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Keď to bude možné, poskytneme viac informácií neskôr,” píše polícia na sociálnej sieti. Muži zákona bývalého generálneho prokurátora zadržali v jeho dome v Hamuliakove.

Kto je právnym zástupcom Trnku zatiaľ nie je známe. V minulosti ho zastupovala bývalá prokurátorka Eva Mišíková. “Potvrdzujem, že nie som právnou zástupkyňou D. Trnku. Neviem, kto ho zastupuje,” napísala pre Glob.sk Mišíková.

Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pre Trnku to je už druhé obvinenie. Ešte v decembri bol obvinený z rovnakého trestného činu ale v inej kauze – v Gorile. Obvinený sa skutku dopustil v období rokov 2007 až 2014, keď ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov od osoby M.K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní, pričom tak konal v úmysle zadovážiť sebe a M.K. majetkový prospech a zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke,” informovala vtedy polícia.

Fica oholil ako kráľ

Dnešné obvinenie by sa malo podľa informácií Denníka N týkať kauzy Lemikon a videa, na ktorom sa rozpráva s bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom (Smer-SD). Kameru v Trnkovej kancelárii mal pomáhať inštalovať Marian Kočner a samotný medializovaný záznam má pochádzať zrejme z roku 2009. Dobroslav Trnka bol v tom čase generálny prokurátor. S vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom diskutujú okrem iného aj o tom, ako bývalý predseda SNS Ján Slota “oholil Roberta Fica ako kráľ” na predaji emisných kvót. Vo videu sa Trnka na Počiatkových slovách smeje. Hovoria aj o kauze Tipos či Lemikon. V nej ide o roky sa ťahajúci súdny spor o ochranné známky, ktorý pre úroky narástol na dve miliardy vtedajších korún, čo je približne 66,7 miliónov eur.

Peniaze malo Slovensko na základe zvláštneho rozsudku Najvyššieho súdu zaplatiť schránkovej firme Lemikon. Tá mala sídlo na Cypre, neskôr sa ale presťahovala do Panamy a dostala sa k tejto pohľadávke. Za firmou mal byť český podnikateľ Radovan Vítek napojený na finančnú skupinu J&T.

Video bolo podľa Petra Tótha, ktorý včera vypovedal v kauze vraždy Jána Kuciaka, urobené špeciálnou šperkovnicou. Tú dal práve on vyrobiť pre Mariana Kočnera. V nej bolo zakamuflované zariadenie, ktoré si nahrávalo zvuk aj obraz. Tóth tvrdí že nevedel, na aký účel ho mieni Kočner využiť.

Počiatek vysvetľuje

Glob.sk o reakciu požiadal aj Jána Počiatka, ktorý už v  minulosti autenticitu videa potvrdil. “V súvislosti so spomínanou nahrávkou som bol vypovedať ako svedok ešte pred Vianocami. Mal som možnosť si vypočuť jej relevantnú časť v celku a je z nej evidentné že, od GP som chcel len to, aby verejnosti zrozumiteľne vysvetlil, že až zmenou zákona nadobudol novú kľúčovú právomoc a jasne povedal, že predtým (pred novelou OSP) jeho mimoriadne dovolanie NEMALO odkladný účinok na právoplatný a vykonateľný rozsudok,” tvrdí v stanovisku Počiatek.

Zdroj SITA / Nina Bednáriková

Spravodlivosť?

Na zadržanie bývalého policajného prokurátora reaguje aj politická scéna. “Správa o zadržaní jedného z bývalých najmocnejších mužov v štáte, Dobroslava Trnku, je pre spravodlivosť na Slovensku prelomová. Platilo by to tiež o hociktorom inom štáte, kde by sa šéf prokuratúry ocitol za mrežami a čelil by rozhodovaniu o väzobnom stíhaní za trestnú činnosť,” uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho zadržanie Trnku dokazuje,  že dnes neexistujú pred zákonom chránené osoby. “Rozviazanie rúk polícii a nové zákonné postavenie policajného prezidenta boli kľúčovými krokmi k dosiahnutiu tohto stavu. S o to väčším znepokojením vnímam posledné výroky opozície, že pozíciu policajného prezidenta treba opäť spolitizovať,” doplnil premiér.

Článok budeme aktualizovať.