Domáce Spoločnosť

Najvyšší súd zamietol sťažnosti obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova. Zostávajú za mrežami

Zdroj: TASR / Peter Hudec

BRATISLAVA – Najvyšší súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosti obvinených z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka Romana O. a Vladimíra M. proti vzatiu do väzby ako nedôvodnú. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vzal ešte koncom januára do väzby dvoch obvinených v kauze vraždy exprimátora, pričom proti rozhodnutiu vtedy podali sťažnosť. Oboch stíhajú za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva. V prípade je obvinená aj Alena Zs., stíhaná väzobne ako údajná objednávateľka vraždy novinára Jána Kuciaka. Pre štvrtého obvineného v tejto veci Ladislava V. prokurátor vtedy návrh na väzbu nepodal.

Exprimátora a regionálneho politika Strany maďarskej koalície (dnes Strany maďarskej komunity, pozn. SITA) Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Za úkladnú vraždu odsúdili Štefana Kaluza na 25 rokov. Polícia pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Kaluz však objednávateľa neprezradil. Obvinený Vladimír M. je bývalý šofér Aleny Zs. a Romanovi O. robila politickú kampaň proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú SBS.

 

Galéria
Obvinený Vladimír M. Zdroj: TASR / Duššan Hein
Obvinený Roman O. Zdroj: TASR / Duššan Hein
Polícia vtedy strážila dom rodiny Basternákovcov. Zdroj: TASR / Milan Drozd
navigate_before
navigate_next