Domáce Kauzy

Najvyšší súd rozhodol. Kočner strávi sviatky za mrežami

Marian Kočner zostáva aj naďalej vo väzbe. (TASR/ Jakub Kotian)

BRATISLAVA – V kauze takzvaných televíznych zmeniek obvinený podnikateľ Marian Kočner zostáva naďalej za mrežami, väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v utorok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí.

“Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosť obvineného Mariána K. zamietol ako nedôvodnú,” uviedla pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Obhajca obvineného Mariana K. Martin Pohovej sa k rozhodnutiu NS SR v utorok vyjadriť nevedel, keďže mu zatiaľ nebolo doručené písomné vyhotovenie rozhodnutia odvolacieho súdu. Marian K. by mohol podať ďalšiu žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby o mesiac.

Marianovi K. tak nevyšiel ani druhý pokus dostať sa z väzby na slobodu a NS SR potvrdil novembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Žiadosť o prepustenie z väzby Marianovi Kočnerovi v polovici novembra ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, už po druhý raz zamietol a rovnako ako v druhom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR.

Druhá sťažnosť na NS SR napadla koncom novembra. “V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T,” uviedla vtedy hovorkyňa Važanová. Senát nebol viazaný časovým termínom, dokedy mal vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Kauza tzv. televíznych zmeniek

Sudca ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, rozhodol, že podnikateľ Marian Kočner, obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek, zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už 15. novembra, avšak približne o necelý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Obvinený Marian Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana Kočnera a Pavla Ruska (Pavol Rusko je v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvii Volzovej, pozn. TASR) podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna NS SR. Podnikateľ Marian Kočner sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.