Domáce Spoločnosť Top

Jedenásť slovenských osobností ocenili Krištáľovým krídlom

BRATISLAVA – Najvýraznejšie a najúspešnejšie osobnosti spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života Slovenska ocenili v nedeľu večer na slávnostnom vyhlásení 21. ročníka cien Krištáľové krídlo.

Počas galavečera, ktorý v zázname priniesol z novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), udelili ceny v deviatich kategóriách. Konkrétne vyhlásili laureátov cien za: divadlo a audiovizuálne umenie, filantropiu, hospodárstvo, hudbu, medicínu a vedu, za publicistiku a literatúru, tiež v kategórii rock, pop, jazz, ako aj za šport a za výtvarné umenie.

Cena za doživotné dielo Hammelovi

Tradične už vopred boli známi nositelia Mimoriadnej ceny udeľovanej za celoživotné dielo. Získali ju spevák, gitarista, skladateľ a zakladateľ legendárnej hudobnej skupiny Prúdy Pavol Hammel a profesor Juraj Šteňo, špičkový a vyhľadávaný neurochirurg, ktorého meno je známe i vo svete. Nositeľov Mimoriadnej ceny vybrala Veľká porota Krištáľového krídla zo všetkých platných zaslaných návrhov.

Za filantropiu ocenili Krištáľovým krídlom za rok 2017 Mareka Machatu, ktorý ako zdravotne postihnutý už 15 rokov pomáha iným hendikepovaným. Za šport získal cenu prvý slovenský horolezec, čo zdolal všetkých 14 osemtisícoviek Peter Hámor.

Ocenená aj redaktorka RTVS

Krištáľové krídlo 2017 si v kategórii publicistika a literatúra odniesla Dagmar Mozolová za rozhlasový cyklus RTVS Encyklopédia spravodlivých venovaný tým obyvateľom Slovenska, čo počas 2. svetovej vojny pomohli nezištne zachrániť Židov pred prenasledovaním a smrťou. V kategórii hospodárstvo získal ocenenie Vladimír Bakeš za úspešné riadenie dvoch poisťovní – Kooperatívy a Komunálnej poisťovne.

Laureátom 21. ročníka ceny za hudbu sa stal popredný slovenský dirigent Rastislav Štúr. Cenu za rock, pop, jazz získala speváčka Celeste Buckingham, ktorej hudba sa už presadila aj na svetovej popovej scéne. Za medicínu a vedu ocenili Krištáľovým krídlomuznávaného patológa a odborníka na nádorové zmeny Lukáša Planka.

Ocenený aj Maštalír

Cena za výtvarné umenie patrí významnému slovenskému sochárovi Jurajovi Čutekovi. Krištáľové krídlo za rok 2017 v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie získal herec Tomáš Maštalír, a to najmä za herecké výkony na doskách Činohry Slovenského národného divadla v dráme Richard III. a vo filme Čiara.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher