Domáce

Najviac peňazí z občianskeho rozpočtu 2020 pôjde na enviroprojekty

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bratislavčania už hlasovaním rozhodli o výške finančnej podpory pre projekty z Občianskeho rozpočtu na rok 2020. Najviac financií z celkového balíka 50.000 eur, ktoré sú vyčlenené pre tento účel, pôjde na podporu návrhov v oblasti životného prostredia. Napríklad na riešenie problému premnožených pouličných mačiek v Bratislave pôjde 23.015 eur. Projekty sa budú realizovať v budúcom roku. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Do takzvanej Burzy nápadov prišlo tento rok 33 návrhov. Na základe odborného posúdenia a po verejnom prerokovaní bolo do hlasovania zaradených desať projektov. “Najviac projektov je z oblasti životného prostredia, ďalšie dva projekty sa týkali športu a po jednom projekte bolo z oblasti doprava a komunikácie i kultúra,” spresnil Bubla. Na základe počtu hlasov pre projekty Občianskeho rozpočtu 2020 mesto podporí v sume 6405 eur v oblasti dopravy a komunikácie projekt označenia cyklocesty v Petržalke, ktorá smeruje po Bosákovej ulici, a zvýšenia bezpečnosti pre peších v danej lokalite.

V oblasti životného prostredia bude podporený projekt zeleň bez obmedzenia priestoru v Ružinove sumou 2215 eur, projekt tradičné aleje v Čunove sumou 2055 eur. Na riešenie problému premnožených pouličných mačiek v Bratislave pôjde 23.015 eur. Na projekt Stromová alej v blízkosti ulíc Hradská – Dvojkrížna vo Vrakuni dá samospráva 1640 eur, na odbornú sadovnícku úpravu parčíka na Mraziarenskej 1-5 v Ružinove 835 eur a údržba pilónov na premostení Ružinovskej a Bajkalskej 1150 eur.

V oblasti kultúry bude podporený projekt reedície titulu knihy Osobnosti ulíc Bratislavy sumou 1970 eur. V oblasti športu mesto podporí na základe hlasovania projekt workoutového ihriska na Švantnerovej v Dúbravke. Vyčlení na to 6785 eur. Na nový asfalt na ihrisku Belinského v Petržalke dá magistrát 3660 eur. “Projekty budú zapracované do rozpočtu hlavného mesta a realizovať sa budú počas roka 2020,” uviedol hovorca Bratislavy. V tomto roku sa z Občianskeho rozpočtu zrealizovalo šesť projektov, medzi nimi napríklad regulácia premnožených mačiek, výsadba stromov či zachytávanie dažďovej vody.