Domáce Handlová Prievidza Regióny Top

Najväčšie banské nešťastie v histórii Slovenska. Hrôza, na ktorú Miroslav nezabudne do konca života

Na jedenástich svojich kolegov, ktorí obrovské banské nešťastie v Handlovej pred 10 rokmi neprežili si zaspomínali v sobotu aj ich kolegovia záchranári. Zdroj: TASR

HANDLOVÁ – Druhýkrát sa narodil. Od najväčšieho banského nešťastia v novodobej histórii Slovenska uplynulo v sobotu 10. augusta 10 rokov. V Bani Handlová v ten deň zahynulo 20 ľudí – 11 banských záchranárov a 9 baníkov, ktorí v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom likvidovali požiar. Jedným z tých, ktorí pracovali pod zemou bol aj Miroslav Masarik. Ako jednému z mála šťastlivcov sa mu výbuch pod zemou podarilo prežiť, a tak tento deň vníma ako druhé narodeniny.

Obrovské nešťastie pod zemou tým najstrašnejším spôsobom ovplyvnilo životy nielen mnohých rodín v Handlovej, ale v celom širokom regióne. Všetko sa to začalo o pol ôsmej ráno, keď v starej banskej štôlni 330 m pod zemou, vznikol požiar a následne došlo aj k silnému výbuchu. Pod zemou zostali baníci, ktorým sa vydali na pomoc ich kolegovia, záchranári.

Baňa Handlová, kde sa 10. augusta 2009 stalo obrovské nešťastie, pri ktorom zahynulo pod zemou 20 ľudí. Zdroj: Archív

Od istej smrti ich zachránil krátky oddych

Jedným z tých, ktorí nastúpili o šiestej do rannej zmeny bol i Miroslav Masarik.

„Tých, ktorí tú hrôzu prežili nás bolo iba deväť. Ostatní, vrátane záchranárov, také šťastie, žiaľ, nemali,“ povzdychol si Miroslav na úvod svojich spomienok na azda najhorší deň vo svojom živote. Od miesta, kde neskôr zahynulo 20 ľudí bol asi 300 až 350 metrov. „Robili sme inú prácu a po jej skončení sme sa mali presunúť tam, kde ešte pred naším príchodom vznikol ten požiar. Povedal som chlapom, keď sme mali svoju prácu hotovú, aby sme si na chvíľku sadli. A tých 15 minút mňa a ďalších troch v podstate zachránilo. Odrazu totiž prišlo iba akési veterné pfu, a tlaková vlna nás niektorých doslova zmietla. Našťastie, nezabila. Pogúľala nás síce po zemi, pričom nám rozbilo obočie a dolámalo niekoľko kostí, no dokázali sme sa hýbať, takže sa nám podarilo z toho priestoru dostať von. Mne pri tom strhlo prilbu, rozbilo lampu, roztrhalo a vyzlieklo kabát, košeľu a dokonca aj rukavice, takže som zostal vlastne iba v nohaviciach. Po tom, ako som sa zozbieral zo zeme nevedel som kam ísť, pretože všade bola pre obrovský prach veľká tma. A navyše sa zastavilo vetranie a nebolo čo dýchať,“ spomína Miroslav na hrôzu pod zemou. Orientáciu im sťažovalo aj to, že sa zastavil prívod vzduchu, takže sa nedokázali pohybovať ako vždy, teda podľa jeho prúdenia. „Povedal som si, že ešte dvakrát sa nadýchnem a bude so mnou koniec,“ dodal k hrôze, akej sa každý baník desí.

Miroslav Masarik ako jeden z deviatich ľudí, ktorí boli v osudné ráno pod zemou, hroznú tragédiu prežil. Ani on na svojich mŕtvych kamarátov nezabúda. Zdroj: Glob.sk/juh

Tí, ktorí boli blízko ohňa nemali šancu

Šťastím pre Miroslava aj jeho troch kolegov bolo, že o pár sekúnd ich predsa len ovial do tváre vánok, takže podľa neho vedeli kam ísť. „Cestou von som stretal ďalších kolegov, ktorí sa na mňa dívali ako na zjavenie a pýtali sa, že čo to bolo. Povedal som im, že berme čo môžeme a utekajme preč,“ pokračuje Miroslav v opisovaní desivých chvíľ, na ktoré by dnes najradšej zabudol. „Tí chlapi, ktorí boli blízko ohňa a výbuchu, ktorý sme však my, čo sme boli ďalej nepočuli, nemali ani najmenšiu šancu prežiť,“ pridáva Miroslav. Baníci sa síce pokúšali uhasiť požiar, ten bol však nad ich sily, a tak zavolali na pomoc svojich kolegov, záchranárov. Pomáhať išli až dve čaty, lenže vtedy ani len netušili, že sa rútia v ústrety svojej smrti. „Záchranári hasili v čase keď sa tam vháňal čerstvý vzduch, ktorým im ale komplikoval hasenie. Žiadali preto, aby sa s tým niečo spravilo, a tak tí, ktorí riadili hasenie prikázali otvoriť po jednom krídle dverí, ktoré boli pod nimi. Keď sa to spravilo, oheň sa otočil proti nim, takže tí ich chceli ihneď zatvoriť. Ako sa dvere zatvorili kyslík, ktorý tam bol sa zmiešal s viacerými plynmi a mal prísť ďalší výbuch, ktorý pozabíjal všetko živé v jeho blízkosti,“ uzavrel trpkú spomienku Miroslav, ktorý sa so zranení liečil dlhé týždne a dnes už v bani nepracuje.

Pri sobotnej spomienka na 20 obetí banského nešťastia v Handlovej sa aj tvrdým chlapom tlačili do očí slzy. Zdroj: TASR

Zlé pokyny „zhora“ skončili tragédiou

Miroslava a jeho troch parťákov síce zasiahla väčšia tlaková vlna ako tých, ktorí pod zemou našli svoju smrť, ale tí zahynuli udusením a na podtlak pľúc. „Podľa informácií, ktoré som sa neskôr dozvedel, tlaková vlna tým, ktorí boli najbližšie doslova pretlačila a potrhala pľúca, takže zomreli vlastne okamžite. Je to kruté, ale aspoň sa netrápili,“ povzdychol si smutne Miroslav nad nezmyselne krutým osudom jeho kamarátov. Podľa dnes už bývalého baníka, ktorý strávil v podzemí takmer 30 rokov, bolo prvou a najhlavnejšiu chybou otvorenie dverí a skracovanie vetrov, pretože podľa oznámení spod zeme sa ohnisko pri prúdení vetra stále viac rozháralo. Pokyn zhora zatvoriť po jednom krídle z každých dverí sa ukázalo ako veľmi zlé, lebo prúdenie vetrov sa síce zmenšilo, no oheň zložený z rozličných plynov sa vzápätí otočil proti záchranárom. A zatvorením dverí sa dielo skazy dokonalo. „Druhá bola v tom, že nebola natiahnutá vetracia plachta aby tam prúdilo menej vetrov, pričom od začiatku o ňu asanátori žiadali. Keby tam bola, oheň by sa trošku utíšil a bol by sa zvládol. Môj názor je taký, že kompetentní pracovníci veľmi podcenili a zle vyhodnotili situáciu,“ myslí si Miroslav.

Dvadsiatka chlapov, ktorí zahynuli pre obrovskom banskom nešťastí 10. augusta 2009. Zdroj: Archív

Na rozsudok nestačilo ani desať rokov

Banské nešťastie v Handlovej nie je ani po 10 rokoch uzavreté a rodiny mŕtvych baníkov a záchranárov dodnes nepoznajú mená tých, ktorí sú za tú obrovskú tragédiu zodpovední.

„Podľa mňa bude súdne pojednávanie pokračovať ďalších 10 rokov a nič sa nevyrieši. Všetci dookola vedia čo a ako sa to celé stalo, ba na súde páni z Ostravy jasne pomenovali všetky chyby, ktoré sa pri tej akcii stali, lenže tí, ktorí zlyhali si vinu priznať nechcú,“ nechápe postoj kompetentných Miroslav. Vtedajší riaditeľ Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohuš Sliacky v roku 2011 povedal, že za celú tragédiu mohlo viacero faktorov. „Zo záverov vyšetrovania nie je možné jednoznačne určiť, čo bolo hlavnou príčinou explozívneho vyhorenia plynov, a preto nie je možné konštatovať konkrétne a jednoznačné porušenie bezpečnostných predpisov,“ skonštatoval v roku 2011 Sliacky.

Úrad pritom zistil aj 13 iných nedostatkov, tie však podľa riaditeľa explóziu nezapríčinili. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru Prievidza 11. apríla 2011 obvinil pre prečin všeobecného ohrozenia troch zamestnancov Hornonitrianskych baní, ktorí riadili likvidáciu požiaru. Okresný súd v Prievidzi ich 7. mája 2015 za tento prečin odsúdil a udelil im trest odňatia slobody od päť do osem rokov, vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov baní. Sudca im vyčítal nedbanlivé konanie a zlý postup pri hasení požiaru. Rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný, obžalovaní sa totiž voči nemu odvolali, pretože ho nepovažujú za správny ani zákonný.

Na handlovskú banícku tragédiu zareagovali v roku 2010 aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí rozhodli, že 10. august sa stane Pamätným dňom Slovenskej republiky a od 1. apríla 2011 je tento dátum zapísaný v slovenskom kalendári ako Deň obetí banských nešťastí.

„Nezabúdame“, aj takto znel odkaz na stuhe jedného z vencov, ktoré položili prítomní v sobotu k pamätníku tých, ktorí zahynuli v bani Handlová 10. augusta 2009 pri obrovskom nešťastí. Zdroj: Glob.sk/juh

Ako prebiehalo nešťastie

7:30 h
– Vznikol požiar starej banskej štôlne. Proti ohňu boli nasadené dve kompletné čaty banských záchranárov, ktoré prišli na miesto.

9:30 h
– Výpadok telefonického spojenia aj k výpadku meracích senzorov indikujúcich stav banských plynov. Zrejme došlo k výbuchu sekundárnych nahromadených plynov v dôsledku požiaru.

11:00 h
– So záchranármi sa nepodarilo nadviazať spojenie, a tak do bane sfáralo ďalších 11 baníkov- záchranárov, ktorí pátrali po svojich kolegoch.

12:22 h
– Na verejnosť sa dostávajú prvé informácie o nehode. Deväť ľudí sa zo šachty podarilo zachrániť. Zranila ich tlaková vlna. V ohnisku výbuchu zostáva ešte nezvestných deväť baníkov a jedenásť záchranárov.

12:30 h
– Na miesto vyrážajú premiér Robert Fico, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a minister vnútra Robert Kaliňák s prístrojom, ktorý dokáže pod zemou vyhľadať ľudí.

13:00 h
– Do bane smeruje päť členov intervenčného tímu, ktorí sa začínajú venovať rodinám a príbuzným zranených.

14:15 h
– Záchranárske práce museli prerušiť, pretože v šachte, kde vybuchol plyn, hrozila ďalšia explózia.

14:50 h
– Pokračujú prieskumné práce , banskí záchranári prehľadávajú chodby a pátrajú po 20 kolegoch, s ktorými je stále prerušené telefonické spojenie.

15:30 h
– Baníci, ktorí z bane vyšli, tvrdia, že intenzita výbuchu bola silná, dym sa údajne vyvalil aj do niekoľko stovák metrov vzdialenej výdušnej šachty.

16:10 h
– Do budovy vedenia baní v Handlovej prišli popoludní viaceré manželky a rodinní príslušníci baníkov, ktorí zostali v podzemí a s napätím očakávajú informáciu od prieskumnej a záchrannej skupiny banských záchranárov.

17:00 h
– Záchranári sú od ohniska výbuchu na 130 metrov. Šachta je zavalená, spojenie s nezvestnými stále nie je.

18:30 h
– Do bane sfárala nová skupina záchranárov s cieľom nájsť svojich kolegov. No nevedia čo sa stalo a do čoho idú.

20:00 h
– Pred vchodom do banskej štôlne parkujú sanitky aj cisterna s tekutým dusíkom. Nikoho z nezvestných ale zatiaľ s podzemia von nevyniesli.

22:10 h
– Vedenie podniku plánuje stretnutie s príbuznými zavalených baníkov a záchranárov v miestnom kultúrnom dome v utorok o 17:00.

23:30 h
Premiér Róbert Fico, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, minister vnútra Robert Kaliňák a predstavitelia Bane Handlová informujú verejnosť,  že záchranári našli prvých šesť obetí. Výbuch zrejme nikto z nezvestných neprežil, pretože aj 14 hodín po výbuchu boli podmienky v bani podmienky nezlučiteľné so životom.

Galéria
Miroslav Masarik sa po obrovskom nešťastí do bane už nikdy nevrátil a ťažko je mu vracať sa aj k bani, kde strávil pod zemou tridsať rokov. Zdroj: Glob.sk/juh
Veľké srdce z kahancov s počtom mŕtvych ľudí, ktorí zahynuli pri obrovskom nešťastí 10. augusta 2009 spravili v sobotu ich kamaráti a rodinní príslušníci, ktorí si ich aspoň takto chceli uctiť. Zdroj: Glob.sk/juh
V podzemí handlovských baní našlo 10. augusta 2009 smrť 20 ľudí, ktorých usmrtil výbuch a následné plamene. Zdroj: Archív
V Handlovej na počesť obetí obrovského banského nešťastia postavili pamätník. Zdroj: Glob.sk/juh
Na jedenástich svojich kolegov, ktorí obrovské banské nešťastie v Handlovej pred 10 rokmi neprežili si zaspomínali v sobotu aj ich kolegovia záchranári. Zdroj: TASR
Dvadsať mien a dvadsať osudov… Títo chlapi zahynuli 20. augusta 2009 pri obrovskom nešťastí v bani Handlová. Zdroj: Archív
Aj takto si pred časom uctili baníci svojich 20 mŕtvych kamarátov. Zdroj: Archív
Banskí záchranári robili pri snahe odvrátiť obrovské nešťastie čo mohli, napriek ich snahe 20 ľudí 10. augusta 2009 pod zemou zahynulo. Zdroj: SITA
Na Bani Handlová viala v sobotu na 10. výročie obrovskej tragédie čierna zástava. Zdroj: Archív
navigate_before
navigate_next