Top Zahraničné

Najpopulárnejšia holandská strana: Stop islamizácii krajiny!

O nutnosti deislamizácie Holandska, ale aj o vyhostení žiadateľov o azyl a migrantov z moslimských krajín nielen z tejto krajiny, ale aj z územia Európskej únie sa okrem iného hovorí v predvolebnom programe euroskeptickej Strany slobody (PVV) známeho odporcu islamu Geerta Wildersa.

Práve tento pravicový subjekt ako prvý z relevantných holandských politických strán zverejnil svoj program pred voľbami, ktoré sa v Holandsku uskutočnia v marci 2017, vyplýva z informácií tlačovej agentúry MTI.

V straníckom dokumente sa v súvislosti s deislamizáciou krajiny hovorí aj o zákaze Koránu, mešít, moslimských škôl, ale aj záchytných zariadení pre žiadateľov o azyl. Vyzýva sa v ňom tiež na zákaz nosenia moslimských šatiek pod hrozbou trestného stíhania.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že v Holandsku je v súčasnosti práve PVV najpopulárnejšou politickou stranou. Znalci pomerov však upozorňujú, že Wildersove názory by aj v prípade volebného víťazstva PVV výrazne sťažili, ak nie znemožnili dosiahnutie dohody o koaličnej spolupráci s ďalšími stranami.