Domáce Prezidentské voľby Regióny Spoločnosť Top

Najhorúcejšie momenty volebného dňa. Zasahovala polícia aj záchranka

Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Smrť, opilecké excesy či chaotické ospravedlnenia. Aj takýmito slovami by sa dal zhodnotiť včerajší volebný deň. Voľba hlavy štátu ovplyvnila úsudky radových občanov, ale aj politických predstaviteľov. Poniektorí sa postarali o poriadne spestrenie, ktoré dokonca viedlo až k predĺženiu volebného moratória o viac ako hodinu. Prinášame vám najhorúcejšie momenty prvého kola prezidentských volieb.

 

Azda najneočakávanejšou udalosťou, ktorá sa zapíše do histórie prezidentských volieb, sa stala v obci Medzany (okres Prešov). “Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,” uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša krátko po incidente. Podgurážený miestny poslanec sa tak postaral nielen o rozruch, ale aj o predĺženie hlasovania v tejto obci  a teda o predĺžené volebné moratórium o hodinu a 16 minút. Kvôli vyčíňaniu poslanca bola na miesto privolaná aj polícia, ktorá musela celú vec zdokumentovať. Voči poslancovi je už začaté trestné stíhanie za marenie priebehu volieb, aktuálne sa nachádza v cele predbežného zaistenia. „Muž bol zadržaný a podrobený dychovej skúške. Namerali mu dve promile alkoholu. Umiestnený je v cele policajného zaistenia,“ povedala hovorkyňa Kajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová. 

Zdroj: FB Zomri

,,Akčný” poslanec sa do obecného zastupiteľstva dostal s podporou opozičnej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Voči vyčínaniu tohto poslanca sa ohradil aj líder strany OĽaNO Igor Matovič, zároveň sa ospravedlnil za jeho činy a chce jeho odstúpenie. ,,Dôveroval som ľuďom, ktorí ho vybrali, volal som s nimi a hovoria, že nikto v dedine nechápe, lebo nikdy s ním neboli žiadne problémy. Napriek tomu budem veľmi rád, ak sa pán poslanec bezodkladne vzdá svojho poslaneckého mandátu a dostane spravodlivý, a áno, aj prísny trest, lebo si ho zaslúži,” napísal Matovič na sociálnej sieti.

Zdroj: FB Igor Matovič

Tragické udalosti prezidentských volieb

Volebný deň zasiahla aj ruka osudu. Tesne pred otvorením volebnej miestnosti v obci Janice (okres Rimavská Sobota) zomrel 56-ročný predseda okrskovej komisie Gejza Berky. Jeho bezvládne telo našli v kancelárii obecného úradu. ,,Odpadol v miestnosti, kamarát ho oživoval,“ povedal pre Rimava.sk novozvolený predseda volebnej komisie Zoltán Rákoši. Na miesto tragickej udalosti prišiel aj obhliadajúci lekár, ktorý už skonštatoval len smrť. Polícia počas celého incidentu strážila kanceláriu. Táto udalosť však podľa starostky obce Marty Martinovicsovej nenarušila plynulý priebeh volieb, nakoľko k úmrtiu nedošlo v samotnej volebnej miestnosti.

Záchranná služba musela počas prvého kola prezidentských volieb zasahovať okrem tohto prípadu ešte niekoľkokrát. Po náhlej smrti predsedu okrskovej komisie, bola privolaná aj ku kolapsu občana Nechválovej Polianky (okres Humenné). Miestny volič odpadol priamo vo volebnej miestnosti, po ošetrení ho previezli do nemocnice.

Posádka záchrannej služby bola vyslaná aj do Humenného k žene s poruchou srdcového rytmu.  Po príchode žene zabezpečili rýchlu zdravotnú starostlivosť a previezli ju do nemocnice.

Počas prezidentských volieb záchranná služba zasahovala trikrát. Zdroj: TASR / AP

Človek blízky Kočnerovi bol aj vo volebnej komisii

Predsedom volebnej komisie v bratislavskej Petržalke bol počas prvého kola prezidentských volieb Štefan Ágh, ktorý s Kočnerom figuruje v kauze falšovania zmeniek. Do okrskovej komisie Ágha nominovala Kotlebova strana (ĽS NS). Do funkcie predsedu sa dostal náhodným žrebovaním. Ágh mal byť ešte pred ukončením volieb prichytený pri otváraní volebnej urny. 

Predsedom volebnej komisie v Petržalke bol Štefan Ágh, ktorý s Kočnerom figuruje v kauze falšovania zmeniek. Zdroj: Ivan Majerský / TASR

Polhodinové meškanie

V Malackách sa s otváraním volebných miestností neponáhľali. Voliť sa začalo vo volebnom okrsku 4 na Základnej umeleckej škole na Záhoráckej ulici na rozdiel od iných volebných okrskov o 35 minút neskôr. Zdržanie spôsobilo doplnenie komisie. Voličom však umožnili nahradiť si toto omeškanie a možnosť voliť mali do 22:35. Aj tento incident sa pričinil o predĺženie volebného moratória.

V Malackách otvorili volebnú miestnosť o 35 minút neskôr. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Poctiví voliči

Na Záhorí splnenie občianskej povinnosti berú voliči vážne. Pred volebnou miestnosťou v Kútoch na hraniciach s Českou republikou sa stretli desiatky nedočkavých voličov, ktorých neodradil ani dlhý rad čakajúcich. Na tomto mieste sa podpisovala aj petícia za voľbu zo zahraničia. Dnes totiž voliť prezidenta spoza hraníc nie je možné. Aj preto mnohí zašli včera kúsok za hranice, niektorí cestovali kvôli voľbe až z Prahy. 

Na Záhorí čakali voliči v dlhých radoch. Zdroj: archív