Domáce Koronavírus Kultúra Spoločnosť Top

Mnohé kiná zostávajú zatvorené. Slovensko totiž robí veci opačne, ako väčšina sveta

Zdroj: Cinemax

BRATISLAVA – Situácia s koronavírusom sa mení doslova z minúty na minútu. Každým dňom sa menia opatrenia a to vo veľkom zasiahlo aj kiná. Tie niekoľko mesiacov nemohli hrať. Dokonca sa pripravovali na lockdown. Ten však nateraz neprišiel. Namiesto toho môžu privítať návštevníkov do zaplnenia polovice svojej kapacity. Opätovné otvorenie však nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

 

Rázne zmeny v opatreniach kiná zaskočili. Aj keď z Úradu verejného zdravotníctva dostali zelenú, svoje prevádzky len tak otvoriť nemôžu. “Náš segment filmového priemyslu je totiž priamo viazaný na ostatné distribučné trhy vo svete, kde je trend opačný – kiná sa dočasne zatvárajú aj v krajinách, v ktorých boli doteraz otvorené. V praxi to znamená celosvetové presuny distribučných premiér tých filmov, ktoré sú viazané na spoločný dátum uvádzania a aj pre naše podnikanie sú kľúčové – práve takéto tituly nám pomôžu vrátiť publikum do kín,” informujú Združenie prevádzkovateľov kín a Únia filmových distribútorov Slovenskej republiky.

Otvorenie kín by ich tak v inej situácii potešilo. Teraz však môžu distribučné spoločnosti ponúkať kinám len reprízové uvedenie filmových titulov. “Nemáme ako naplniť dopyt publika po nových tituloch a bez nich nemôžeme bojovať s atmosférou nedôvery, ktorá sa voči kinám v ostatných mesiacoch vyvinula  a obávame sa, že bude naďalej pretrvávať,” dodali združenia.

 

Premiér sa diváci tak skoro nedočkajú. Zdroj: Cinemax

Bez príjmov

Pre chod kín sú dôležití práve diváci a to najmä pri nezriaďovaných kinách. Tie sa totiž nemôžu oprieť o relatívnu finančnú stabilitu zriaďovateľa, ktorý pokrýva časť prevádzkových nákladov. Nezriaďované kiná sú závislé výlučne na vlastných príjmoch, ktoré im umožňujú pokryť prenájmy, energie, mzdy či údržbu. “Prvým výrazným obmedzením príjmov je nemožnosť predaja občerstvenia. Kombinácia s pretrvávajúcim nedostatkom silných premiérových titulov by pre mnohé kiná mohla byť až likvidačná,” vysvetľujú predstavitelia kín.

Napriek tomu, že kiná sú zatvorené, náklady im stále narastajú. Dodali, že náhrady nákladov prišli zo strany štátu zatiaľ v minimálnej miere a na systematickejšie návrhy stále čakajú. Zástupcovia Združenia prevádzkovateľov kín, Únie filmových distribútorov a Nezávislých profesionálnych divadiel sa preto stretli aj s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽaNO). Spolu hľadali ďalšie možnosti, ako pomôcť prekonať toto ťažké obdobie, v ktorom sa inštitúcie nachádzajú. ,,Zástupcovia združení veria, že spomínaná pomoc príde v dohľadnom čase a aj vďaka nej sa nám podarí prežiť túto neľahkú dobu,” vyhlásili po stretnutí. Rezort kultúry im už raz finančnú injekciu poslal. Viac sa dočítate TU.

 

Kiná potrebujú divákov a diváci potrebujú nové filmy. Zdroj: Cinemax

Najväčšie siete

Sieť kín Cinemax je opäť od 15. októbra zatvorená a svoj návrat ani po nových opatreniach ešte stále nechystá. ,,Veríme, že naše momentálne rozhodnutie pochopíte a zostanete nám verní aj po našom opätovnom otvorení, ktoré čoskoro určite príde. Veľmi nám chýbate a tešíme sa, keď budete môcť opäť vrátiť našim sálam život,” informovali.

Rovnako ani multiplex CinemaCity to nevidí ružovo. ,,Drahí filmoví fanúšici, po dlhom zvažovaní vám oznamujeme, že naše kiná ostávajú nateraz zatvorené aj kvôli nedostatočnej filmovej ponuke,” zdôraznila sieť. Aktuálnu situáciu chápu aj samotní návštevníci. ,,Chápem a ani sa nečudujem, nič by ste nezarobili,” napísal používateľ David. ,,Som si aj myslela. Za týchto podmienok sa to naozaj neoplatí,” uviedla zase Slávka.

 

Nateraz je zakázané v kinách aj občerstvenie. Zdroj: pixabay.com

Jesenný plán

Niektoré kiná ale predsa len otvorili. Urobilo tak napríklad bratislavské Kino Lumiére Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktoré otvorilo svoje kinosály od piatka 20. novembra. Program v kine tvoria distribučné tituly z jesenného plánu premiér, ktoré pre opätovné zatvorenie kín nemali príležitosť dostať sa k divákom.

Tí si budú môcť pozrieť aj dokument Jara Vojteka Raj na zemi, zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra Andreja Bána, ďalej portrét českého výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera a zároveň hravý situačný film Alchymická pec. Na plátno sa vráti takisto Šarlatán poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej, životopisná dráma o živote výnimočného muža Jana Mikoláška obdareného zvláštnymi liečiteľskými schopnosťami, ktorá je českou nomináciou na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný film. V kine platia prísne hygienické a epidemické nariadenia, pravidelne sa realizuje dezinfekcia priestorov a jeho návšteva je bezpečná. Pokračovať bude aj projekt Kino doma online,”  doplnila tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

 

Kino Lumiére pre divákov premieta tituly z jesenného plánu premiér. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Mohlo by vás zaujímať: