Domov » Kategórie » Zahraničné » Politika » Nádeje vstupu Turecka do EÚ sú najnižšie v histórii

Nádeje vstupu Turecka do EÚ sú najnižšie v histórii

BERLÍN – Vysokí nemeckí predstavitelia spochybnili v sobotu šance Turecka na členstvo v Európskej únii.

Minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel vyhlásil v rozhovore pre týždenník Der Spiegel, že maximum, o čo sa Turecko môže momentálne usilovať, je privilegované partnerstvo s Úniou. „Turecko je od členstva v EÚ vzdialenejšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedol Gabriel a dodal, že k myšlienke členstva Turecka v EÚ mal vždy skeptický postoj.

Šéf parlamentnej frakcie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Thomas Oppermann uviedol, že šance Turecka na vstup do EÚ budú „preč nadobro“, ak v súlade s návrhom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Turecko pristúpi k znovuzavedeniu trestu smrti.

„Z Erdoganovho vyhlásenia je zrejmé, že o vstup do EÚ nemá najmenší záujem,“ vyhlásil Oppermann, podľa ktorého Erdogan poškodzuje záujmy svojej krajiny. Nemecko a niekoľko ďalších európskych štátov sa v posledných týždňoch dostali do sporu s Ankarou, okrem iného aj v súvislosti s jej snahou lobovať medzi tureckými voličmi v zahraničí.

Erdogan obvinil Nemecko z „nacistických praktík“, pretože viaceré nemecké mestá nepovolili vystúpenie predstaviteľov tureckej vlády na predreferendových zhromaždeniach tureckej menšiny. Erdoganove slová sú podľa Merkelovej „neprípustné“. V piatok Erdogan vyzval svojich krajanov žijúcich v Európe, aby rozširovali svoj vplyv a plodili viac – aspoň päť – detí. Podľa neho by išlo o najlepšiu reakciu na „krivdy“, ktorým sú vystavení, keďže práve oni sú „budúcnosťou Európy“.

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy