Domáce Košice Regióny Rožňava

Nad Košicami bolo počuť výbuch. Ministerstvo obrany situáciu vysvetlilo

Zdroj: FB / Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Dve stíhačky vyštartovali v nedeľu večer z letiska Sliač, pretože talianske civilné lietadlo stratilo nad Slovenskom spojenie. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Taliansky Airbus 320 sprevádzali Migy až po hranicu s Ukrajinou.

 

“Dve stíhacie lietadlá MiG-29 zaradené do integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINAMDS vo večerných hodinách vzlietli z Leteckej základne Sliač z dôvodu straty spojenia s civilným lietadlom. Takzvaný ostrý vzlet si vyžiadala situácia, pri ktorej orgány riadenia letovej prevádzky nemali nad naším územím spojenie s talianskym dopravným lietadlom Airbus 320, ktoré letelo na trase Miláno – Charkov,” informovala Capáková.

Capáková ďalej dodala, že práve z tohto dôvodu mohlo byť v nedeľu okolo 21:30 v okolí Rožňavy a Košíc počuť rázovú vlnu – silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bol spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacích lietadiel. Obyvateľom sa za hluk ospravedlnili, pripomenuli však, že to bolo v záujme zachovania bezpečnosti.

Stíhacie lietadlá zaradené v pohotovostnom systéme NATINAMDS zasahujú nielen proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ale aj ako pomoc lietadlám v núdzi, pri strate spojenia, či únose lietadla. Práve strata spojenia je jednou z najčastejších príčin ostrých vzletov stíhacích lietadiel Vzdušných síl OS SR.