Spoločnosť Zahraničné

Na výletnej lodi Costa Atlantica potvrdili už 91 prípadov koronavírusu

Talianska výletná loď Costa Atlantica kotví v prístave v japonskom meste Nagasaki 23. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

TOKIO – Na talianskej výletnej lodi Costa Atlantica, zakotvenej v japonskom prístave Nagasaki, potvrdili v piatok už 91 prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Úrady dosiaľ otestovali približne polovicu z 623-člennej posádky. Do konca týždňa by sa testom mali podrobiť všetci na palube. Členovia posádky s negatívnym výsledkom testu sa budú môcť vrátiť do svojich krajín.

“Chceme to mať za sebou čo najskôr,” uviedol v piatok jeden z predstaviteľov prefektúry Nagasaki.

Výletná loď Costa Atlantica priplávala do Nagasaki v januári, aby tam prešla niekoľkými opravami.

Prevádzkovateľ lode uplynulý víkend kontaktoval úrady z dôvodu podozrenia na prítomnosť koronavírusu na palube. V pondelok testy odhalili štyroch nakazených, v stredu ich bolo už 34 a vo štvrtok 48.

Úrady v Nagasaki zaviedli na lodi karanténu a zakázali členom posádky pohyb mimo paluby s výnimkou prípadu, keď by potrebovali lekársku starostlivosť. Napriek tomu niekoľko členov z lode odišlo bez vedomia úradu.

V Nagasaki sú aj ďalšie dve výletné lode rovnakého prevádzkovateľa – Costa Serena a Costa Neoromantica, ktoré však žiadne prípady nákazy nehlásia.

Japonsko už má skúsenosť s koronavírusom na výletnej lodi Diamond Princess, ktorá 20. januára vyplávala z japonského prístavu Jokohama a po svojom návrate začiatkom februára sa viac ako dva týždne nachádzala v karanténe. Na palube potvrdili celkovo 705 prípadov nákazy koronavírusom a 13 úmrtí.